Reklama

Wiadomości

Zmiana klimatu spowodują wyginięcie reniferów?

renifer
Renifer i zaprzęg
Autor. Unsplash.com

Przy trzykrotnie szybszym ocieplaniu się Arktyki niż reszty planety, pasterze reniferów w fińskiej Laponii już dostrzegają skutki zmian klimatu.

Dziesiątki kilometrów za kołem podbiegunowym pasterka reniferów Anne Ollila zapuszcza się w temperatury -25°C, aby nakarmić swoje stado. Jest to coraz ważniejsze zadanie, ponieważ zwierzęta mają trudności z zapewnieniem sobie wystarczającej ilości pożywienia.

20-letnie badania reniferów na norweskim archipelagu Svalbard przeprowadzone przez James Hutton Institute ujawniły w 2016 roku, że renifery stały się mniejsze i lżejsze. Naukowcy uważają, że winne są temu zmiany klimatyczne.

Próba ograniczenia przyszłego ocieplenia do 1,5 st. C była "nadrzędnym celem" COP26, który został ledwie utrzymany przy życiu przez deklarację z Glasgow. Naukowcy twierdzą, że utrzymanie globalnego ocieplenia na tym poziomie może pomóc nam uniknąć lub przynajmniej zmniejszyć niektóre z najbardziej katastrofalnych skutków zmian klimatu.

Jednak według Fińskiego Instytutu Meteorologicznego, średnie temperatury w Laponii wzrosły już o 1,5 stopnia Celsjusza w ciągu ostatnich 150 lat. "Od co najmniej 20, 30 lat mamy coraz bardziej niestabilne zimy" -- mówi eurocnews.com Ollila.

Cieplejsze zimy oznaczają więcej deszczu. Kiedy deszcz spada na śnieg, zamarza, zamykając pod lodem pożywienie reniferów, takie jak porosty. Oznacza to, że zwierzęta nie są w stanie go wyczuć ani wykopać.

Naukowcy uważają, że w rezultacie renifery głodują, porzucają swoje cielęta lub rodzą znacznie lżejsze młode. W kraju żyje około 200 000 reniferów, a ich właścicieli jest około 4 400, przynajmniej tak wynika z danych Fińskiego Stowarzyszenia Hodowców Reniferów.

Hodowcy, już teraz poddawani presji ze strony górnictwa, leśnictwa i zagospodarowania przestrzennego, obawiają się, że zmiany klimatyczne mogą oznaczać koniec ich tradycyjnego stylu życia.

Reklama
Reklama

Komentarze