Reklama

Wiadomości

Zielone światło dla CPK. Inwestycję połączy sieć szybkich kolei

Autor. Envato

Premier Donald Tusk, wraz z innymi przedstawicielami rządu, przedstawił dziś plany dotyczące budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Szef rządu zapowiedział powstanie lotniska w Baranowie, a także inwestycje w szybką kolej, dzięki której transport między dużymi miastami w Polsce będzie możliwy w 100 minut.

Reklama

W KPRM miała miejsce konferencja prasowa ws. budowy Centralnego portu Komunikacyjnego. Premier Donald Tusk zapowiedział, że inwestycja powstanie i będzie ona „najnowocześniejszym lotniskiem w Europie”. Jak dodał, rząd rezygnuje z koncepcji budowy linii kolejowych, przecinających się w Baranowie.

Czytaj też

„W naszym projekcie koleje nie będą budowane od nowa, żeby się łączyć w Baranowie” - stwierdził Tusk argumentując iż taka koncepcja radykalnie zmniejszy skalę wywłaszczeń pod inwestycję. Alternatywnie miałaby powstać sieć łącząca wszystkie duże polskie miasta. „Polska stanie się jednym wielkim megalopolis. (…) Koleje, które proponujemy to połączenia polskich miast między sobą, to relatywnie gęsta sieć łącząca realne skupiska ludzi i obsługująca realne potoki pasażerów” - stwierdził szef rządu.

Początkiem tego projektu miałby być „Projekt Y” łączący Warszawę z Łodzią, a następnie w okolicy Sieradza rozgałęziająca się w kierunku Poznania i Wrocławia. Zgodnie z zapowiedziami premiera, kolejne plany zakładają, aby ze stolicy można było dojechać do każdego dużego miasta w Polsce w 100 minut. Miałaby to umożliwić kolej dużych prędkości jeżdżąca do 320 km/h.

Czytaj też

Wspomniany przez premiera zakłada także rozbudowę autostrady Warszawa-Łódź i poszerzenie tej trasy o dwa dodatkowe pasy w obu kierunkach.

Premier zapowiedział, że rząd będzie wspierał rozwój lotnisk regionalnych tam, gdzie będzie to potrzebne. Wskazał również, że lotnisko w Modlinie zostanie rozbudowane i zmodernizowane, aby obsługiwać tanie linie lotnicze, oraz uzyska połączenie kolejowe z Warszawą.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama