Wiadomości
Ostatnia faza zmian w EC Bydgoszcz II. Trwa tam budowa instalacji gazowej
Budowa gazowej instalacji kogeneracyjnej i źródła ciepłowniczego w Elektrociepłowni Bydgoszcz II, należącej do PGE Energia Ciepła, weszła w ostatnią fazę. We wtorek zawieszono tam tradycyjną wiechę, oznaczająca zrealizowanie zasadniczej części projektu.
Rozpoczęta w 2022 r. inwestycja w EC II pozwoli na wycofanie z eksploatacji dwóch z czterech kotłów węglowych i zredukowanie emisji dwutlenku węgla o ok. 17 proc. Mieszkańcy Bydgoszczy z ciepła wytworzonego w niskoemisyjnej instalacji będą mogli korzystać od drugiego kwartału 2025 r.
Instalacja wytwarzająca ciepło i prąd elektryczny będzie zasilana paliwem gazowym. Docelowo składać się będzie z pięciu agregatów kogeneracyjnych, opartych na silnikach gazowych o łącznej mocy 52,6 MWe, oraz źródła rezerwowo-szczytowego (gazowego kotła wodnego, elektrodowego kotła wodnego i gazowej wytwornicy pary) o łącznej mocy ponad 70 MWt.
EC II w Bydgoszczy
Wiceprezes Grupy PGE ds. wsparcia i rozwoju Robert Kowalski podkreślił, że Grupa PGE, która jest liderem pod względem wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej i ciepła, przed kilkoma laty rozpoczęła proces dekarbonizacji, a w Bydgoszczy w 2023 r., gdy rozpoczęto wymianę węglowych kotłów szczytowych.
Zaznaczył, że EC II będzie największą w Polsce elektrociepłownią silnikową, gazową, a to – jak dodał – jest przyszłość ciepłownictwa na najbliższe 15-20 lat.
Prezes PGE Energia Ciepła Grzegorz Krystek zwrócił uwagę, że EC II jest przykładem unowocześniania polskiego ciepłownictwa, a także ważnym etapem transformacji w kierunku niskoemisyjnego wytwarzania ciepła dla bydgoskiego systemu ciepłowniczego.
Wykonawcą inwestycji w EC II jest konsorcjum Polimex Energetyka oraz Polimex Mostostal.
W elektrociepłowniach PGE Energia Cieplna od 2030 r. ciepło ma być produkowane wyłącznie w źródłach nisko- i zeroemisyjnych.