Wiadomości
Województwo śląskie pionierem edukacji klimatycznej. 16 szkół przystąpi do pilotażowego projektu
W województwie śląskim rusza pilotażowy program edukacji klimatyczno-środowiskowej, który obejmie 16 szkół – przekazało w środę Kuratorium Oświaty w Katowicach. Nabór do programu odbędzie się w listopadzie i grudniu.
„16 szkół z różnych części naszego regionu wkrótce przystąpi do pilotażu. Nabór do projektu będziemy ogłaszać na naszych stronach internetowych” – powiedziała podczas konferencji prasowej śląska kurator oświaty Aleksandra Dyla.
Nabór do programu będzie prowadzony w listopadzie i grudniu. Edukacja klimatyczna wprowadzona zostanie w klasach 1-3 oraz 5-7, a jej motywem przewodnim będą cztery żywioły – woda, ogień, ziemia oraz powietrze.
Wiedza o klimacie wpleciona zostanie do każdego przedmiotu – j. polskiego, wychowania fizycznego, historii, geografii czy nawet matematyki. Nie będzie to dodatkowy przedmiot, który wydłuży czas, jaki uczniowie będą spędzać w szkołach.
„Woda powoduje, że na matematyce możemy obliczać stan wodny, ile wody zużywamy, ile jej potrzebujemy do produkcji jeansów. Zmusza to do myślenia i podjęcia pewnych działań. To już nigdy nie będzie obojętne, jak obliczymy i zobaczymy, ile wody zużywamy podczas kąpieli” – powiedziała koordynatorka projektu Magdalena Ochwat z Uniwersytetu Śląskiego.
„Żywioł wody daje nam możliwości, aby rozmawiać o kondycji rzek, o deszczach nawalnych czy o topnieniu lodowców. Będą także rozmowy o uchodźcach klimatycznych, o ludziach, którzy staną się uchodźcami, ponieważ podniesie się stan wód i oceanów” – tłumaczyła.
Jak dodała, podczas lekcji języka polskiego poruszany będzie między innymi temat bioróżnorodności. Odwołaniem do tego tematu może być lektura „Pana Tadeusza”, w której pojawia się bioróżnorodność Puszczy Litewskiej. Uczniowie będą mogli przedyskutować, jak dziś wyglądają lasy, a jak wyglądały te opisane w książce.
Czytaj też
„Nie będzie dodatkowych materiałów, które trzeba będzie przyswajać czy wyuczać się, a potem zdawać kartkówki czy sprawdziany” – zapewniła.
Dodała również, że nauczyciele nie będą musieli uczyć się nowych treści. Pilotażowy program pokaże pedagogom jak „przemycić” treści klimatyczne i połączyć je z wiedzą stosowaną do tej pory podczas lekcji.
Pierwszą szkołą, która w zeszłym roku przyłączyła się do projektu jest Szkoła Podstawowa nr 26 w Zabrzu. Po podpisaniu umowy o współpracę dydaktyczną z Uniwersytetem Śląskim, szkoła zyskała mentorów, z którymi nauczyciele spotykali się na zajęciach dodatkowych. Nauczyciele podczas spotkań dowiedzieli się, jak zmienić nastawienie do nauki klimatycznej, a następnie planowali działania na rok szkolny. Od września szkoła ruszy z materiałami, które przez rok przygotowała.
„Stworzyliśmy tabelę, w której każda klasa przedstawiona jest osobno, a wszystkie przedmioty połączyliśmy razem, zrzeszając myśl klimatyczną w postaci nitki międzyprzedmiotowej” – zaznaczyła dyrektorka szkoły Sylwia Kot.
Metody nauczania oparte będą na: międzypokoleniowości, empatii, sprawczości, ludzkiej perspektywie, dni projektowych wolnych od systemu ławkowego oraz krytycznemu myśleniu.