Reklama

Wiadomości

Upały w Niemczech coraz dotkliwsze. Lekarze apelują o wprowadzenie… sjesty

Autor. Envato

Ze względu na wysokie temperatury lekarze apelują o wprowadzenie w Niemczech sjesty na wzór państw południowoeuropejskich - podaje niemiecki Der Spigel.

Reklama

Ekstremalne upały rozlały się nad Europą. W wielu miastach słupki rtęci przekroczyły rekordowe wartości, co może stanowić problem zarówno dla zwiedzających urlopowiczów, jak i pracowników pozostających w biurach.

Reklama

„Podczas upalnych dni, powinniśmy kierować się wzorem z krajów południa: wczesne wstawanie, wydajna poranna praca i sjesta w południe to koncepcja, jaką powinniśmy przyjąć podczas letnich miesięcy"- powiedział Johannes Nießen, przewodniczący Federalnej Rady ds. Stowarzyszenie Lekarzy Publicznej Służby Zdrowia (niem. Bundesverbands der Ärztinnen und Ärzte des öffentlichen Gesundheitsdienstes, BVÖGD).

Czytaj też

Nießen podkreślił, że wydajność pracownicza spada wraz ze wzrostem temperatury. „Zły sen bez wychłodzenia w nocy również prowadzi do problemów z koncentracją" - dodał.

Reklama

Jego zdaniem, podczas dni, gdy temperatura jest wysoka, skomplikowane obowiązki służbowe powinny być wykonywane we wczesnych godzinach porannych. Wylicza również, że w miejscach pracy potrzebne jest zapewnienie wystarczającej liczby wentylatorów oraz lżejsza odzież, nawet jeśli nie w pełni nie pozwala na to dresscode.

Z kolei podczas pracy zdalnej w domu, Nießen zaleca chłodzenie stóp w misce z zimną wodą.

Czytaj też

Anja Piel z Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych (niem. Deutscher Gewerkschaftsbund, DGB) zaapelowała do pracodawców o wzmożone działania i regularne opracowywanie ocen ryzyka związanego z upałami w okresie letnich miesięcy, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy w wysokich temperatur. Podkreśliła, że ochrona pracowników przed skutkami upałów jest niezwykle istotna, ponieważ praca w ekstremalnych warunkach może być stresująca i w najgorszych przypadkach stanowić zagrożenie dla ich zdrowia.

Wezwała także do zamknięcia biur, gdy gdy temperatura przekracza 35 stopni Celsjusza, chyba że pracodawca wcześniej zapewni narzędzia umożliwiające schłodzenie się, tak jak na przykład kurtyny wodne.

Reklama

Komentarze

    Reklama