Reklama

Wiadomości

Rolnictwo w centrum kampanii prezydenckiej. Trzaskowski chce zmian w Zielonym Ładzie

Fot. Rafał Trzaskowski via Twitter
Fot. Rafał Trzaskowski via Twitter

Polski rząd montuje w Unii Europejskiej koalicję dla zablokowania wejścia w życie umowy UE-Mercosur - mówił na środowym spotkaniu z rolnikami kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem całkowitej zmiany wymaga też Zielony Ład w rolnictwie.

Reklama

Trzaskowski spotkał się w środę w Międzyzdrojach z przedstawicielami branży rolniczej. Na spotkaniu skrytykował zarówno umowę o wolnym handlu UE z krajami Ameryki Południowej, jak i ujęcie kwestii rolnictwa w unijnym Zielonym Ładzie. Na początku spotkania obecne były media; później poproszono je opuszczenie sali.

„To jest absolutny błąd, żeby próbować podpisywać umowę, dzięki której niektóre państwa UE będą mogły sprzedawać w Ameryce Południowej swoje towary, głównie samochody, a my za to będziemy płacili osłabieniem konkurencyjności naszego rolnictwa” – powiedział Trzaskowski o umowie UE-Mercosur (organizacja założona przez Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj).

Na późniejszym briefingu stwierdził, że „rząd robi wszystko, żeby zebrać koalicję blokującą w Unii Europejskiej”, aby ta umowa nie weszła w życie.

Czytaj też

Zarzucił też przedstawicielom rządu PiS, że wspierali tę umowę, a dopiero teraz się obudzili, „w momencie, kiedy te wstępne negocjacje się zakończyły”. „To jest też lekcja dla nas na przyszłość. Musimy się przyglądać tym umowom, które Unia Europejska negocjuje. Nie zgadzać się na rozpoczynanie negocjacji, które mogą być szkodliwe dla polskiego rolnictwa. I również brać pod uwagę wpływ na polskie rolnictwo” - podkreślił.

Trzaskowski na spotkaniu z rolnikami ocenił ponadto, że konkurencyjność UE „dobijają” przepisy Zielonego Ładu dotyczące rolnictwa. Jego zdaniem powinny one zostać „całkowicie zmienione”.

Reklama

Według prezydenta Warszawy, Zielony Ład nie jest kontrowersyjny w zakresie, w jakim dotyczy miast. Jak mówił, nikt się nie sprzeciwia oszczędzaniu energii, zazielenianiu miast czy ogrzewaniu z odnawialnych źródeł energii.

Stwierdził jednak, że w kwestii rolnictwa „totalną hipokryzją” jest wymaganie od unijnych producentów „stosowania wyśrubowanych standardów, jakiejś nieprawdopodobnej biurokracji” przy jednoczesnym otwarciu granic na zboże z Ukrainy czy liberalizacji handlu z krajami Mercosur. „Uczenie was o tym, jakie są konsekwencje zmian klimatycznych, wygląda po prostu jak dowcip biurokracji europejskiej” - powiedział do rolników.

Spotkanie w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno pod Międzyzdrojami zorganizował Artur Balazs, minister rolnictwa w latach 1999-2001. W sali CWM zgromadziło się kilkadziesiąt osób. „Liczę, że pan wiele zrobi aby odbudować naszą wspólnotę” – powiedział Balazs do Trzaskowskiego otwierając spotkanie. Przypomniał, że „jeszcze kilkanaście lat temu” różne środowiska polityczne potrafiły w najważniejszych sprawach do Polski działać ponad podziałami, a dziś - dodał - „to niemożliwe”.

Trzaskowski przekonywał w odpowiedzi, że „rzeczywiście przez te ostatnie lata próbowano nam wmówić, że mamy zupełnie inne interesy, ze względu na to, że ktoś pochodzi z miasta, a ktoś pochodzi z polskiej wsi”. To - jak stwierdził - „jest jakąś absolutną bzdurą”.

Czytaj też

W ocenie Trzaskowskiego problemy rolnictwa będą jednym z najważniejszych tematów kampanii przed wyborami prezydenckimi.

Na początku grudnia ub.r. szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła zakończenie negocjacji umowy o wolnym handlu z blokiem Mercosur. KE zapewniła, że w nowym tekście porozumienia odpowiedziała na obawy europejskich rolników. Sprzeciw wobec umowy w obecnym kształcie wyraziły m.in. Polska, Francja i Włochy. Aby umowa, a przynajmniej jej część handlowa, mogła wejść w życie, musi uzyskać poparcie większości kwalifikowanej, czyli 15 z 27 państw członkowskich, reprezentujących co najmniej 65 proc. populacji UE oraz Parlamentu Europejskiego.

Reklama

Europejski Zielony Ład został zainicjowany przez Komisję Europejską w grudniu 2019 r. To pakiet inicjatyw, którego celem jest transformacja ekologiczna UE, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Pakiet obejmuje inicjatywy w ściśle powiązanych ze sobą obszarach, np. w dziedzinie klimatu, środowiska, energii, transportu, przemysłu, rolnictwa oraz zrównoważonego finansowania. Pod koniec maja 2024 r. w życie weszło rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu, m.in. znoszące obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych. Była to odpowiedź na protesty rolników w krajach europejskich.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama