Wiadomości
Przedsiębiorcy zgodni: biznes i redukcja emisji mogą iść w parze
Zdecydowana większość firm (90 proc.) uważa, że można połączyć globalny wzrost gospodarczy z działaniami na rzecz klimatu – wynika z raportu Deloitte. Autorzy publikacji zauważyli, że do 85 proc. wzrósł odsetek organizacji, które zwiększyły inwestycje w proekologiczne praktyki.
W raporcie wskazano, że zdecydowana większość badanych (92 proc.) jest przekonana, że ich firma może dalej się rozwijać przy równoczesnej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ponadto 70 proc. badanych spodziewa się, że zmiany klimatyczne znacząco wpłyną na ich strategie operacyjne w ciągu najbliższych trzech lat.
Przekazano, że połowa badanych (50 proc.) zadeklarowała, że już wdraża rozwiązania technologiczne, które mają pomóc w osiągnięciu celów środowiskowych, a 42 proc. planuje ich wprowadzenie w perspektywie dwóch lat. Autorzy raportu zauważyli, że ponad połowa z tych, którzy aktualnie wykorzystują rozwiązania technologiczne, stwierdziła, że używa ich do opracowania bardziej zrównoważonych produktów i usług.
W raporcie zauważono, że firmy na całym świecie narażone są na skutki zmian klimatu. Spośród ankietowanych przedstawicieli zarządu prawie połowa (45 proc.) zadeklarowała, że ich firmy były bezpośrednio narażone na konsekwencje poważnych powodzi, 41 proc. na ekstremalne upały, a 39 proc. na suszę i niedobór wody. „Skala niebezpiecznych zjawisk pogodowych sprawia, że ponad trzy czwarte (76 proc.) respondentów potwierdza, że zmiany klimatu niepokoją ich przez cały czas lub przez większość czasu” – dodano, wskazując, że w poprzednim roku takie obawy zgłosiło 62 proc. badanych (wzrost o 14 pp. rdr).
Podkreślono, że większość kadr kierowniczych wyższego szczebla (92 proc.) wyraża optymizm względem podejmowanych na świecie działań w celu niwelowania negatywnych skutków zmian klimatycznych. Stwierdzono, że 45 proc. firm stawia wyzwania klimatyczne w centrum swojej strategii biznesowej, a 35 proc. uwzględnia je w swoich działaniach, choć nie mają wpływu na ich główny model biznesowy. „Natomiast 14 proc. koncentruje się głównie na stopniowych zmianach operacyjnych w kierunku zrównoważonego rozwoju” – przekazano.
Raport „2024 CxO Sustainability Report: Signs of a shift in business climate action” przygotowano na bazie przeprowadzonego w maju i czerwcu 2024 r. badania Deloitte. Wzięło w nim udział ponad 2 tys. przedstawicieli zarządów z wyższego szczebla (CxO, C-level) z 27 krajów na świecie, reprezentujących najistotniejsze sektory gospodarki.
Deloitte to sieć spółek, która zrzesza 415 tys. specjalistów zatrudnionych w niezależnych firmach na całym świecie, świadczących usługi w zakresie m. in. zarządzania ryzykiem, rewizji finansowej czy doradztwa gospodarczego.
Zbyszek
Bardzo bym się martwił wynikami tego raportu. W rozmowach z przedsiębiorcami i menadżerami widzę dokładnie odwrotne podejście: panika, zamieszanie, czasem liczenie że jakoś to będzie. Dramatycznie to widać w motoryzacji - tam szefowie całych koncernów są zagubieni, nie wiedzą co ich czeka ani co robić. Jest to jedna z najważniejszych branż w Europie. - bezpośrednio w niej pracuje ok 2,5 mln osób, ale pośrednio (czytaj: zależnych od kondycji motoryzacji) jest 7% wszystkich zatrudnionych w Unii, ok 13 mln ludzi! Oficjalnie menadżerowie są proekologiczni i pełni optymizmu. W rzeczywistości - ograniczają produkcję