Wiadomości
Prezes Ryanaira obrzucony ciastem przed aktywistki klimatyczne
Michael O’Leary protestował przeciwko strajkom, aktywistki przeciwko samolotom.
Michael O'Leary przybył do Brukseli na jednoosobowy protest przeciwko strajkom kontrolerów ruchu lotniczego w Unii Europejskiej, jak informuje The Guardian. Twierdzi, że sytuacja miała duży wpływ na jego linie lotnicze. Belgijscy piloci Ryanair ogłosili niedawno kolejny strajk, zaplanowany na 14 i 15 września, w związku z warunkami pracy i wynagrodzeniem.
Szef linii lotniczych miał w Brukseli opowiedzieć mediom o petycji do Komisji Europejskiej, w której apelowano o ochronę lotów Ryanaira podczas strajków kontrolerów. Warto przy tym pamiętać, że Ryanair to największe linie lotnicze w UE pod względem liczby pasażerów.
Prezesa na miejscu powitały dwie aktywistki klimatyczne, które rzuciły w niego ciastami z kremem. Jedna z nich powiedziała przy tym „stop zanieczyszczeniom pochodzącym z samolotów".
Ryanair CEO Michael O'Leary was hit with a pie by environmental activists during a press conference in Brussels.
— Sky News (@SkyNews) September 7, 2023
The activists can be heard shouting "stop the pollution" before throwing the cake at O'Learyhttps://t.co/AYlfWbXGlu pic.twitter.com/s5s4DnU2O6
Później linie obróciły to w żart i napisały na swoim koncie na platformie X, że „pasażerowie są tak zadowoleni z naszych tras i petycji, że świętują tortem. Mamy smakowicie niskie ceny".
Warm welcome in Brussels today to celebrate RYR’s 7 new routes for Winter 23. Passengers so happy with our routes and petition that they’re celebrating with cake. We’ve got tasty low fares! pic.twitter.com/MpT6ssSX6a
— Ryanair (@Ryanair) September 7, 2023
W Polsce też mamy przykłady protestu z użyciem tego „narzędzia". W 2000 r. tortem został obrzucony najpierw Antoni Tokarczuk, a później Leszek Balcerowicz. Tokarczuka, ówczesnego ministra środowiska, organizacja ekologiczna oskarżyła o niszczenie dzikiej przyrody. Natomiast Balcerowiczowi zarzucono głoszenie „neoliberalnych bzdur", a które według sprawców wprowadziły „znaczną część polskiego społeczeństwa w skrajną nędzę".