Reklama

Wiadomości

Ponad 100 mln zł na poprawę jakości powietrza w Podkarpackiem

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ponad 100 mln zł przeznaczył urząd marszałkowski w Rzeszowie na wdrożenie kompleksowego programu ochrony powietrza w regionie. W projekcie udział bierze ponad 60 samorządów oraz kilka organizacji i instytucji.

W środę w Rzeszowie podpisane zostały umowy z partnerami projektu pod nazwą „Podkarpackie – żyj i oddychaj”.

Jak podkreśliła na uroczystości członek zarządu woj. podkarpackiego Anna Huk, to pierwszy tak duży w kraju projekt dotyczący ochrony powietrza finansowany z unijnego programu LIFE.

„Cieszę się bardzo, że zainteresowanie nim było bardzo duże, co pozwoliło nam sięgnąć po środki zewnętrzne. Gdyby nie zaangażowanie beneficjentów, świadomość wagi tego projektu, tak naprawdę nie udałoby nam się po te środki sięgnąć” – mówiła.

Huk dodała, że projekt będzie skierowany nie tylko do podkarpackich samorządów, które są głównymi partnerami, ale przede wszystkim do mieszkańców Podkarpacia.

Reklama

Z kolei wicemarszałek województwa podkarpackiego Karol Ożóg podał, że Według Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków na Podkarpaciu jest jeszcze 121 tys. pozaklasowych kotłów na paliwo stałe i ok. 107 tys. kotłów III i IV klasy. „Zgodnie z prawodawstwem unijnym jesteśmy zobowiązani do 2028 roku do ich wymiany. Nasz projekt ma na celu podniesienie świadomości mieszkańców, zachęcenie ich do tego, aby sięgali po dostępne środki i wymieniali sukcesywnie te kotły” – dodał.

W projekcie weźmie udział w sumie 66 partnerów – będą to przede wszystkim podkarpackie samorządy (61) oraz pięć organizacji i instytucji.

Gminy biorące udział w projekcie uzyskają dofinansowanie na przeszkolenie pracownika i kilkuletnie finansowanie jego etatu, jako doradcy ds. powietrza i energii.

Czytaj też

Gminni doradcy będą wspierać mieszkańców województwa podkarpackiego w różnych kwestiach: pomogą na przykład z wymianą kopciuchów, podpowiedzą, jak najlepiej przeprowadzić termomodernizację budynku, gdzie zdobyć na nią dofinansowanie, jaką instalację OZE zamontować w domu czy gminie.

Na realizację projektu samorząd województwa pozyskał unijne dofinansowanie z programu LIFE oraz dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łącznie na działania w ramach projektu jest ponad 100 mln zł.

Wśród samorządów, które podpisały w środę umowę jest Rzeszów, który otrzyma ponad 3,4 mln zł. Pieniądze te będą przeznaczone na dopłaty m.in. do wymiany kopciuchów i na ocieplenia budynków.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama