Reklama

Wiadomości

NFOŚiGW zapowiedział: obowiązkowa termomodernizacja w programie „Czyste Powietrze"

Autor. Unsplash

Od 1 stycznia 2025 r. beneficjenci programu „Czyste Powietrze” będą musieli przeprowadzić obowiązkową termomodernizację – przekazał w środę wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Robert Gajda.

Wiceszef Funduszu podczas spotkania z dziennikarzami, w którym brał udział również wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta poinformował, że od nowego roku, należy spodziewać się kolejnej zmiany w programie antysmogowym „Czyste Powietrze”. Jak wynikało z jego wypowiedzi, od 1 stycznia 2025 r. beneficjenci programu będą musieli przeprowadzić obowiązkową termomodernizację domu.

„Termomodernizacja będzie powiązana z dużymi zmianami na początku przyszłego roku” – powiedział Gajda. Dopytywany przez dziennikarzy, czy oznacza to, że termomodernizacja w programie „Czyste Powietrze” będzie obowiązkowa od nowego roku odpowiedział, że – „dokładnie tak”.

Czytaj też

Gajda odniósł się również do zmian w „Czystym Powietrzu” jakie zaczęły obowiązywać od 14 czerwca br. Od tego dnia bowiem dotacje można otrzymać jedynie do pomp ciepła, które znajdują się na liście zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Decydując się na takie urządzenie trzeba również przeprowadzić audyt energetyczny. Oprócz pomp ciepła, obowiązek wyboru z listy ZUM dotyczy również kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie oraz kotłów na pellet o podwyższonym standardzie.

Reklama

Jak wyjaśnił wiceszef NFOŚiGW, mimo wprowadzenia obostrzeń, tygodniowa liczba składanych wniosków w programie wzrosła. „Wcześniej było to średnio 5,5 tys. wniosków tygodniowo. W poprzednim tygodniu, pierwszym po wprowadzeniu zmian, było tych wniosków ok. 6,4 tys.” – przekazał Gajda.

Od 2025 roku na liście ZUM pozostaną wyłącznie pompy ciepła z parametrami potwierdzonymi pełnymi badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym na terenie UE lub krajów EFTA.

Czytaj też

Pod koniec lutego br. zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjął uchwałę ws. zmian w antysmogowym programie „Czyste Powietrze”. Zdecydowano wówczas m.in., że dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy ZUM. Lista prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska. Decyzja była tłumaczona m.in. opiniami ekspertów i branży, którzy wskazywali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Zwracano uwagę, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem urządzeń wysokiej jakości np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań. Fundusz wskazywał ponadto, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń, które jest oferowane przez fundusz.

„Czyste Powietrze” to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą np. otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku m.in. poprzez jego docieplenie.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama