Reklama

Wiadomości

NFOŚiGW pracuje nad nową strategią. Więcej wsparcia m.in. dla sieci i magazynów energii

Dorota Zawadzka-Stępniak
Dorota Zawadzka-Stępniak
Autor. NFOŚiGW/@NFOSiGW X/Twitter

W opracowywanej strategii NFOŚiGW nacisk ma być położony na budowę gospodarki niskoemisyjnej m.in. poprzez wsparcie odnawialnych źródeł energii, magazynów energii, sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz poprawę efektywności energetycznej – mówi PAP prezes Funduszu Dorota Zawadzka-Stępniak.

Jak dodała szefowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), dokument ma być przyjęty do końca września br.

Prezes Funduszu poinformowała w rozmowie z PAP, że trwają prace nad przygotowaniem strategii NFOŚiGW na kolejne cztery lata. – Do końca czerwca przygotowana i formalnie przyjęta ma być wspólna strategia Narodowego Funduszu oraz 16 wojewódzkich funduszy na najbliższe cztery lata. Jesteśmy bardzo zaawansowani w tym procesie. Następnie powstanie oddzielna strategia NFOŚiGW, którą musimy opracować do końca września. W tym kluczowym dla nas dokumencie wskażemy, jakie obszary będziemy wspierać i jakie będą nasze priorytety – powiedziała.

Reklama

NFOŚiGW postawi na OZE, magazyny, sieci i efektywność energetyczną

Dorota Zawadzka-Stępniak zwróciła uwagę, że obszarami, na które NFOŚiGW postawi w perspektywie czterech lat, są: odnawialne źródła energii, magazyny energii, efektywność energetyczna i sieci przesyłowe oraz dystrybucyjne. Fundusz chce wspierać finansowo i uruchamiać programy w tych zakresach; myślimy również nad wsparciem rozwoju gospodarki wodorowej – dodała.

– Te cztery obszary składają się na transformację niskoemisyjną, którą będzie realizować Fundusz. Nie mamy wątpliwości, że znaczna część naszych środków, zarówno krajowych i zagranicznych typu KPO, FEnIKS, Fundusz Modernizacyjny, będzie przeznaczona na transformację – sektora energetyki, ciepłownictwa, budownictwa czy przemysłu – wymieniła Zawadzka-Stępniak.

Reklama

Prezes dodała, że w perspektywie kilku lat Fundusz będzie się starał zmienić proporcję udzielanych dotacji do oferowanych instrumentów finansowych. Chodzi o zwiększenie roli np. pożyczek. – Docelowo ta proporcja dotacji do instrumentów finansowych udzielnych przez NFOŚiGW powinna się zmienić. W tym momencie jest to ok. 70 do 30. Biorąc pod uwagę sytuację finansową NFOŚiGW, a także to, w którą stronę idą programy unijne, powinniśmy bardziej promować instrumenty finansowe, które pracują w gospodarce – przyznała.

Szefowa Funduszu poinformowała ponadto, że prowadzona jest ocena programów, które oferuje NFOŚiGW. – Tych programów jest ponad 60; nie wszystkie z nich są efektywne pod kątem koszt – efekt środowiskowy. Musimy skupić się na programach, które dają największy efekt ekologiczny w stosunku do zainwestowanych środków – podsumowała.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama