Reklama

Wiadomości

Państwa UE jednomyślne w sprawie klimatu. Przyjęto stanowisko przed negocjacjami na COP29

Fot. European Parliament/Flickr/CC 2.0
Fot. European Parliament/Flickr/CC 2.0

Po burzliwym głosowaniu Parlament Europejski przyjął stanowisko przed globalnymi negocjacjami klimatycznymi podczas trwającego Szczytu COP29 w Azerbejdżanie. Rezolucja wzywa państwa członkowskie m.in. do wycofania paliw kopalnych i ich dotacji oraz do opracowania nowych sprawiedliwych mechanizmów finansowania działań klimatycznych.

Reklama

W czwartek w PE odbyło się głosowanie nad rezolucją przygotowaną przez Komisję Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Dokument uzyskał poparcie 429 europosłów, 183 europosłów było przeciw a 24 wstrzymało się od głosu.

Przyjęta rezolucja wzywa do wyznaczenia nowego, wspólnego celu dotyczącego finansowania działań klimatycznych po 2025 roku, który będzie oparty na zasadzie „kto zanieczyszcza, ten płaci”. Europosłowie podkreślają, że wszystkie główne i wschodzące gospodarki o wysokim poziomie emisji i dużym PKB powinny aktywnie wspierać finansowanie działań na rzecz klimatu. PE domaga się także, aby UE wzmocniła swoją „zieloną dyplomację”, co ma pomóc w ustanowieniu równych warunków gry w globalnym systemie klimatycznym i zapobiegać ucieczce emisji.

Czytaj też

PE apeluje, aby na COP29 wysłać jednoznaczny sygnał kontynuujący zobowiązanie COP28 do odchodzenia od paliw kopalnych. Europosłowie wskazują, że wycofanie dotacji do paliw kopalnych, zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich, jest kluczowe dla efektywnej walki z kryzysem klimatycznym. Uważają, że zasoby przeznaczane na dotacje do kopali należy przekierować na inicjatywy klimatyczne, wspierając tym samym transformację energetyczną i przejście na odnawialne źródła energii.

Reklama

Zgodnie z rezolucją, tylko 24% globalnych emisji jest objętych systemami cen emisji dwutlenku węgla, co zdaniem europosłów jest niewystarczające dla realizacji celów Porozumienia paryskiego. Parlament wzywa KE do dalszego promowania mechanizmów ustalania cen emisji na świecie i wspierania innych krajów we wdrażaniu rozwiązań podobnych do unijnego systemu handlu emisjami oraz mechanizmu dostosowania cen na granicach. Celem jest zniechęcenie do korzystania z paliw kopalnych i zmotywowanie do inwestycji w technologie niskoemisyjne.

Rezolucja PE wskazuje także na potrzebę walki z zanieczyszczeniem środowiska wodnego, ograniczeniem emisji metanu oraz emisji z międzynarodowej żeglugi, lotnictwa i sektora rolniczego. Posłowie podkreślają, że skuteczna polityka klimatyczna wymaga kompleksowego podejścia do różnych źródeł emisji i zanieczyszczeń. Parlament wzywa więc do wzmożenia globalnych wysiłków w walce z zanieczyszczeniami, które mają negatywny wpływ na zdrowie publiczne i różnorodność biologiczną.

Czytaj też

Reklama

Oczekiwania wobec COP29

COP29 ma być momentem oceny postępów we wdrażaniu Porozumienia paryskiego i okazją do wypracowania nowych źródeł finansowania globalnych działań klimatycznych. Przedstawiciele PE będą obecni na konferencji w dniach 18-22 listopada, co pozwoli im na bieżąco monitorować dyskusje i wpływać na negocjacje. W kontekście globalnych wyzwań klimatycznych Parlament podkreśla, że COP29 to kluczowy moment, w którym należy potwierdzić ambicje klimatyczne i zobowiązać się do konkretnych działań, które pozwolą na ograniczenie skutków zmian klimatu.

Rezolucja PE stanowi jasny apel do wspólnoty międzynarodowej o przyspieszenie działań na rzecz klimatu i odważniejsze decyzje polityczne, które będą fundamentem dla bardziej zrównoważonej przyszłości.

Reklama

Komentarze

    Reklama