Reklama

Najgorętszy marzec w Europie, drugi najcieplejszy na świecie

Słońce na prawie bezchmurnym niebie
Autor. Envato / @romadope

W Europie tegoroczny marzec był o 2,41°C cieplejszy niż średnia z lat 1991-2020 i był najgorętszym od co najmniej 1940 r., a na świecie okazał się drugim najcieplejszym w historii pomiarów.

Nowy miesiąc, nowy rekord. Marzec 2025 r. to najcieplejszy marzec w historii pomiarów w Europie i drugi najcieplejszy na świecie. To także miesiąc skrajnie różnych poziomów opadów na Starym Kontynencie oraz rekordowo niskiego zasięgu arktycznego lodu morskiego dla marca.

Rekord w Europie

Marzec 2025 r. był najcieplejszym marcem w Europie w historii pomiarów prowadzonych od 1940 r. Średnia temperatura na lądzie wyniosła 6,03°C, czyli o 2,41°C powyżej średniej z lat 1991-2020 dla tego miesiąca – aktualnej normy klimatycznej. Największe odstępstwa od normy odnotowano w Europie Wschodniej i południowo-zachodniej Rosji. Jednocześnie w Hiszpanii i Portugalii było chłodniej niż przeciętnie, co można zaobserwować na poniższej mapie przygotowanej przez Copernicus Climate Change Service (C3S) na podstawie danych ERA5.

YouTube cover video

W marcu 2025 r. w Europie panowały też skrajnie różne warunki hydrologiczne – z jednej strony w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz w Europie Środkowej i w Polsce, a także Turcji i Grecji było bardziej sucho niż przeciętnie. Z drugiej – większość południowej Europy, a także Norwegia i część Islandii, odnotowała bardziej wilgotne niż przeciętne warunki. Półwysep Iberyjski został przy tym dotknięty burzami i powodziami.

Jak powiedziała dr Samantha Burgess, zastępczyni dyrektora C3S: „marzec 2025 r. był najcieplejszym marcem w Europie, co po raz kolejny podkreśla, że temperatury nadal biją rekordy. Był to również miesiąc z kontrastującymi ekstremalnymi opadami deszczu w całej Europie, w którym wiele obszarów doświadczyło najbardziej suchego marca w historii, a inne najbardziej mokrego marca w historii od co najmniej 47 lat”.

Reklama

Rekordy na świecie

Na świecie marzec 2025 r. był drugim najcieplejszym marcem w historii pomiarów. Średnia globalna temperatura powietrza wyniosła 14,06°C. To o 0,65°C więcej niż średnia z lat 1991-2020 i o 1,60°C więcej niż średnia sprzed epoki przemysłowej dla marca.

Jednocześnie to zaledwie o 0,08°C mniej niż poprzedni rekord ustanowiony w marcu 2024 r. To także 20. miesiąc w ciągu ostatnich 21 miesięcy, w którym średnia globalna temperatura powietrza na powierzchni była wyższa o ponad 1,5°C od poziomu sprzed epoki przemysłowej, zgodnie z danymi ERA5. Ponadto 12-miesięczny okres od kwietnia 2024 r. do marca 2025 r. był o 0,71°C cieplejszy niż średnia z lat 1991-2020 i o 1,59°C cieplejszy od poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Nowy rekord odnotowano też w Arktyce. Arktyczny lód morski osiągnął najniższy zasięg w marcu w historii pomiarów prowadzonych od 1978 r. na poziomie 6 proc. poniżej średniej. Warto przy tym zaznaczyć, że marzec i kwiecień to okres, gdy osiąga on swoje maksimum – na co trzeba zwrócić uwagę, analizując dane spotykane w Internecie. Różne źródła mogą przykładowo twierdzić, że sytuacja nie jest zła, bo np. we wrześniu 2024 r. zasięg lodu był niższy, a teraz go przybyło – z tym że we wrześniu i październiku osiąga on swoje roczne minimum.

Historycznie niski zasięg lodu morskiego w Arktyce w marcu 2025 r. oznacza czwarty z rzędu miesiąc, w którym poziom jest rekordowo niski jak na dany miesiąc w roku. Ponieważ arktyczny lód morski również osiągnął swój roczny maksymalny zasięg w marcu, miesiąc ten oznaczał najniższe roczne maksimum kiedykolwiek odnotowane dla tego regionu.

    Z kolei na Antarktydzie dla lodu morskiego odnotowano czwarty najniższy miesięczny zasięg w marcu, na poziomie 24 proc. poniżej średniej.

    Reklama
    Reklama

    Komentarze

      Reklama