Reklama

Wiadomości

Na martwej planecie nie będzie biznesu

Panel z poprzedniej edycji
Panel z poprzedniej edycji
Autor. Togetair

„Zmiany klimatyczny postępują coraz szybciej i pod każdą szerokością geograficzną jesteśmy narażeni na coraz groźniejsze anomalia pogodowe, aby się na nie przygotować, musimy działać razem. Dlatego bardzo się cieszę, że będę częścią IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR2023” przekazała Kadri Simson, Komisarz ds. Energii UE, która otworzy swoim przemówieniem rozpoczynające się 20 kwietnia wydarzenie.

Reklama

ZAPROSZENIE na TOGETAIR 2023

Reklama
YouTube cover video
Reklama

Wojna w Ukrainie pokazała, że bronią są nie tylko samoloty bojowe, czy czołgi, ale także surowce energetyczne. Według Kadri Simson najważniejszą sprawą jest obecnie jak najszybsze całkowite zredukowanie zależności energetycznej od Rosji. Nikt nie przewidział, że dojdzie do zaburzenia dotychczasowego łańcucha energetycznego dostaw opartego w dużej części na surowcach sprowadzanych z Rosji. Dziś mamy tego efekty w postaci między innymi drożejącej energii.  

Prąd jako dobro luksusowe?

Ceny energii poszybowały w ostatnim czasie niebotycznie w górę uderzając po kieszeni nie tylko zwykłego obywatele, ale także mniejsze lub większe firmy. Powodem był wzrost ceny nośników energii, takich jak węgiel, ropa, czy gaz. Powyższe napędza inflację, która jest najwyższa od 25 lat! Dlatego obecnie kluczową sprawą nie tylko dla Polski, ale dla całego świata jest uniezależnienie się od paliw kopalnych.

Aż 93 % polskich przedsiębiorstw z sektora handlu detalicznego przepytanych w zeszłym roku przez Główny Urząd Statystyczny wskazało, że to właśnie wzrosty ceny energii i paliw będą czynnikiem, który w największym stopniu wpłynie na koszty funkcjonowania firmy w najbliższym czasie. A co podwyżki zapłaci każdy Polak.

Czy czeka nas upadek firm?

Lawinowo rosnące ubóstwa energetycznego?

Jak szybko uda się zmienić nawyki marnotrawienia energii, ograniczyć jej zużycie i wdrożyć efektywność energetyczną?

Potrzebne jest podjęcie skutecznych decyzji dotyczących bezpieczeństwa energetycznego nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. A prowadzi ono przez jak najszybszą rozbudowę Odnawialnych Źródeł Energii.

Jak się okazuje, w dzisiejszej niepokojącej sytuacji gospodarczej nie wszystko drożeje i właśnie OZE daje przykład pozytywnego rozwoju. Od 2010 roku ceny paneli słonecznych spadły sześciokrotnie. W grudniu 2022 roku łączna skumulowana moc instalacji fotowoltaicznych wyniosła 12,189 GW. Oznacza to wzrost o 158,7% w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku kiedy wynosiła 7,681 GW (dane Agencji Rynku Energii).

Oczywiście OZE to także morska i lądowa energia wiatrowa. Co chwilę dowiadujemy się, że elektrownie wiatrowe wykręciły kolejny rekord produkcji.  4 stycznia 2023 roku wiatraki pracowały z rekordową mocą 7600 MW. Było to 36% całkowitej krajowej produkcji i oszczędność gazu o wartości 4,6 mln. Poprzedni rekord z 5 kwietnie 2022 roku wynosił 7205 MW.

OZE jest w stanie zaspokoić w 100% dzienne zapotrzebowanie na energię, co już w styczniu 2018 roku miało miejsce w Niemczech, we wrześnie 2019 roku w Danii. Na przykład Urugwaj szczyci się dostawą energii elektrycznej pochodzącej w 95% ze źródeł odnawialnych i ten kraj osiągnął ten wynik w okresie krótszym niż 10 lat.

NA TOGETAIR widzimy Polskę czerpiącą w 100% czystą i niedrogą energię właśnie z Odnawialnych Źródeł Energii, co uniezależni nasz kraj od dostaw paliw kopalnych i pomoże w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego postanowiliśmy poświęcić temu zagadnieniu kilka naszych paneli.

Tematem jednego z nich będzie „Samodzielność energetyczna obywateli i przedsiębiorców - OZE i magazyny energii". Poprowadzi go Joanna Krogul z portalu informacyjno-edukacyjnego „Świat OZE" poświęconego ekologii, ochronie środowiska, odnawialnym źródłom energii i elektromobilności.

Drugą debatę zatytułowaną „Jak droga będzie energia?  Jak szybko nauczymy się ją oszczędzać?" będzie moderował Wojciech Jakóbik z portalu Biznes Alert.

Wszystkie debaty będzie można obejrzeć live w czasie trwania szczytu na:

https://togetair.eu/studio-live/

Za śmieci jak za zboże

Kolejną kwestią, która denerwuje Polaków, bo dotyczy wzrostu kosztów życia są rosnące ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Z analiz przeprowadzonych przez ekspertów Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ) wynika, że wyższe koszty odbioru spowodowane są m.in. zwiększeniem liczby frakcji do zbierania przez właścicieli nieruchomości oraz rosnące ceny paliw i wynagrodzeń.

Galopująca inflacja, drożyzna i podwyżki płacy minimalnej także przyczyniają się do podnoszenia stawki za odbiór odpadów. Samorządy nie ukrywają, że taniej nie będzie. Ale czy musi być AŻ TAK DROGO???

W zeszłym roku ceny za odbiór odpadów w niektórych miejscach wzrosły nawet o 300%! Przykładowo dla przedsiębiorców działających w Poznaniu koszt odbioru 120-litrowego pojemnika od 1 lipca 2022 wynosi 26,80 zł, zamiast wcześniejszych 6,69 zł.

Eksperci zajmujący się gospodarką odpadami zwracają uwagę, że na podwyżki na też wpływ większa ilość obowiązków i zadań gmin oraz wyższe koszty związane z obsługą punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Poza tym, w ciągu ostatnich 15 lat ilość odpadów komunalnych wzrosła o 40 %, a śmieci będzie ciągle przybywać. Szczególnie duży problem zaczyna dotykać terenów mniej zamożnych, gdzie niestety wiele osób decyduje się na wyrzucanie śmieci do lasu.

Ponieważ w TOGETAIR wiemy, że rosnące ceny za utylizację śmieci stają się coraz poważniejszym obciążeniem w budżecie każdego Polaka, w tym przedsiębiorców, jedną z naszych debat poświęciliśmy właśnie temu „śmierdzącemu problemowi" i nazwaliśmy „Jaką wysoką cenę zapłacimy za śmieci?". Moderatorem będzie Marek Lachowicz z Warsaw Enterprise Institute, znany ekonomista, autor i współautor licznych analiz gospodarczych przygotowywanych na zlecenie Komisji Europejskiej, ministerstw RP, a także instytucji sektora publicznego i prywatnego.

Wszystkie debaty będzie można zobaczyć live w czasie trwania szczytu na:

https://togetair.eu/studio-live/

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR po raz kolejny odbędzie się  w przestrzeniach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 20-21.04.2023.

Zaplanowano trzydzieści cztery debaty i dyskusje przy okrągłych stołach.

Pełną agendę można znaleźć pod tym linkiem .

Zwieńczeniem pierwszego dnia TOGETAIR 2023 będzie gala VI edycji konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

DOŁĄCZ DO TOGETAIR 2023 JUŻ TERAZ!

Materiał przygotowany w ramach płatnej współpracy z Togetair

Reklama
Reklama

Komentarze