• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

MKiŚ: Ukraina przyjęta do Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Fot. Silver Ringvee/ Unsplash/ Domena publiczna

Ukraina została przyjęta do Międzynarodowej Agencji Energetycznej - poinformowało w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że ciągu najbliższych dni zostanie ustalony termin ceremonii przystąpienia Ukrainy do Agencji.

Jak wskazano w informacji, w Paryżu podczas posiedzenia Rady Zarządzającej Międzynarodową Agencją Energetycznej zapadła kierunkowa decyzja o przyjęciu Ukrainy w poczet członków MAE. Zaznaczono, że posiedzenie to było najważniejszym punktem agendy wizyty minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.

"Zapewniam, że Polska jest gotowa udzielić Ukrainie wsparcia na każdym z etapów ubiegania się o członkostwo w Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Wierzymy, że silniejsza współpraca Ukrainy z MAE przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, co będzie korzystne nie tylko dla niej samej, ale i całej rodziny MAE" - powiedziała cytowana w komunikacie minister.

Czytaj też

Napisano, że państwa członkowskie były w tej kwestii zgodne i kierunkową decyzję o dołączeniu Ukrainy do grona państw stowarzyszonych w Agencji podjęto jednogłośnie. Z inicjatywy minister Anny Moskwy i Fatih Birola, dyrektora wykonawczego MAE, w ciągu najbliższych dni zostanie ustalony termin ceremonii przystąpienia Ukrainy do Agencji. Ustalono, że odbędzie się ona w Warszawie.

"Jestem niezwykle dumna, że to polska inicjatywa, której podjęliśmy się zaledwie kilka tygodni temu, ma dziś wpływ na kształt europejskiej energetyki. Ukraina zasługuje na członkostwo w MAE, nie tylko ze względu na konieczność chronienia jej przed skutkami rosyjskiej agresji, ale przede wszystkim jej miks energetyczny, który w 70 proc. składa się z zielonej energii" - zaznaczyła Moskwa.

Wcześniej minister Anna Moskwa spotkała się z Agnes Pannier-Runacher, nowo zaprzysiężoną minister ds. transformacji energetycznej Francji. Tematami rozmowy były m.in. możliwości udzielenia pomocy Ukrainie oraz wprowadzony w odpowiedzi na trudności i zakłócenia na światowym rynku energii spowodowane barbarzyńską inwazją Rosji na Ukrainę, pakiet Fit for 55 oraz plan REPowerEU. Minister Anna Moskwa podkreśliła dynamiczny rozwój w Polsce odnawialnych źródeł energii, zaznaczając jednocześnie konieczność ich stabilizacji innymi źródłami mocy.

MAE została utworzona w listopadzie 1974 r. w następstwie pierwszego światowego kryzysu naftowego. Jest to organizacja powołana w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w celu wdrożenia międzynarodowego programu energetycznego. Głównymi zadaniami MAE są: utrzymanie i poprawa systemów reagowania na wypadek przerw w dostawach ropy naftowej; promocja racjonalnych polityk energetycznych w kontekście globalnym poprzez współpracę z krajami nie będącymi członkami MAE, przemysłem i organizacjami międzynarodowymi; promocja współpracy międzynarodowej w zakresie technologii energetycznych; pomoc w integracji polityk energetycznych i ochrony środowiska. MAE prowadzi również przeglądy gotowości reagowania kryzysowego w państwach członkowskich oraz przeglądy polityk energetycznych oraz przygotowuje liczne analizy i publikacje z dziedziny energii.

Źródło:
PAP

Komentarze