Reklama

Wiadomości

Islandzki wulkan znów wybuchł. Miasteczko ledwie wróciło do życia po poprzedniej erupcji

Autor. Unsplash

Południowo-zachodnią Islandię nawiedza seria wybuchów wulkanów. Jaki mogą mieć wpływ na zmianę klimatu?

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w Islandii. Wybuch poprzedziły trzęsienia ziemi, a powstała w ziemi szczelina ma około 3 km długości. Zarządca lotniska Keflavik poinformował, że wybuch nie zakłóca ruchu lotniczego.

To już siódma erupcja tego wulkanu w ciągu ostatnich 12 miesięcy i dziesiąta w ciągu ostatnich trzech lat. Ostatnia miała miejsce pod koniec sierpnia 2024 r. Około 50-60 gospodarstw domowych zostało ewakuowanych z pobliskiego miasteczka Grindavik, chociaż jest ono zabezpieczone wałem ochronnym. Niegdyś było zamieszkiwane przez 3,8 tys. osób, ale po erupcjach większość mieszkańców do niego nie wróciła. Miejscowość została ponownie otwarta dla turystów zaledwie miesiąc temu. Po zerwaniu linii energetycznej, która łączy Grindavik z elektrownią w Svartsengi, miasto na krótko miało odcięte dostawy prądu.

Jak ten wybuch wulkanu może wpłynąć na zmianę klimatu? Praktycznie wcale. Rocznie wulkany emitują 100 razy mniej niż ludzkość. Wulkany emitują średnio od 130 do 440 mln dwutlenku węgla na rok, podczas gdy roczne antropogeniczne emisje wynoszą ponad 30 mld ton dwutlenku węgla. Pomimo pewnych emisji gazów cieplarnianych w rzeczywistości wulkany mają sumarycznie chłodzący wpływ na klimat z powodu pyłów zawieszonych emitowanych w atmosferę, chociaż jest on bardzo krótkotrwały.

Reklama

Denialiści klimatyczni potrafią utrzymywać, że antropogeniczne emisje stanowią tak mały ułamek emisji naturalnych ( 5 proc. ), że nie są w stanie spowodować zmiany klimatu, ale jednocześnie twierdzą, że te 100 razy mniejsze wulkaniczne emisje już sobie z tym poradzą. Elastyczność ich myślenia jest niesamowita.

W rzeczywistości to ten niewielki nadmiar emisji pochodzący z działalności człowieka wywołuje globalne ocieplenie i obecną zmianę klimatu. Nadmiarowy dwutlenek węgla kumuluje się w atmosferze, zwiększając efekt cieplarniany i zaburzając równowagę planety. Emisje naturalne są równoważone zachodzące w procesach zachodzących w ekosystemach ziemskich – te wulkaniczne również, chociaż w skali tysięcy-milionów lat w wolnym cyklu węglowym . Więcej w poniższym artykule.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama