Reklama

Wiadomości

Fale upałów w Europie zabiły 20 tys. ludzi

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Canva.com

Letnie fale upałów we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii doprowadziły do ponad 20 tys. nadmiarowych zgonów – wynika z raportu World Weather Attribution.

Wymienione państwa mierzyły się w okresie letnim z rekordowymi temperaturami dochodzącymi do 40 st. C. Klimatolodzy z grupy World Weather Attribution stwierdzili, że tak wysokie temperatury byłyby "praktycznie niemożliwe" bez zmian klimatycznych.

Czytaj też

Fala upałów w 2003 roku spowodowała ponad 70 tys. nadmiarowych zgonów w całej Europie, głównie we Francji. W wyniku tych wydarzeń wiele krajów do wdrożyło środki, które miały zapobiec zgonom, tj. systemy wczesnego ostrzegania czy zwiększenie skali szkół z klimatyzacją.

„To i powiązane plany działania mogły złagodzić niektóre skutki fal upałów w 2022 roku, ale śmiertelność była nadal wyższa niż oczekiwano. Uważam tegoroczne wydarzenia za najbardziej tragiczną falę upałów od 2003 roku" – powiedziała Reutersowi Chloe Brimicombe, badaczka fal upałów na Uniwersytecie w Grazu w Austrii.

Ponieważ władze nie przypisują większości zgonów bezpośrednio do upałów, statystycy używają formuły nadmiaru, aby podać szacunkowe dane, patrząc na to, o ile więcej osób zmarło w danym okresie w porównaniu z przeciętną liczbą zgonów z przeszłości. Upał może zabić poprzez wywołanie udaru cieplnego, który uszkadza mózg, nerki i inne organy, ale może również wywołać inne warunki, takie jak atak serca lub problemy z oddychaniem.

Światowa Organizacja Meteorologiczna podała w listopadzie, że Europa ociepliła się ponad dwa razy bardziej niż reszta świata w ciągu ostatnich trzech dekad, podczas gdy serwis klimatyczny Copernicus ogłosił, że lato 2022 było najgorętsze w historii.

Komentarze