Reklama

Wiadomości

Fala upałów w Indiach nie odpuszcza. Na ulicach leżą martwe nietoperze

Autor. crshelare / Envato Elements

Ponad 100 osób zmarło, a 40 tys. ucierpiało w Indiach z powodu udaru cieplnego w okresie od 1 marca do 18 czerwca – podało w środę indyjskie ministerstwo zdrowia. W jednym ze szpitali w Delhi powstał pierwszy w kraju oddział zajmujący się wyłącznie pacjentami z udarem cieplnym.

Urzędnicy z resortu zdrowia poinformowali, że w ciągu ostatnich 100 dni odnotowano dwukrotnie więcej dni dotkliwych upałów w porównaniu z latami ubiegłymi. W Delhi od maja słupek rtęci pokazuje 40 stopni Celsjusza, a niekiedy prawie 50 stopni. Indyjscy meteorolodzy przewidują, że temperatury w czerwcu również będą wyższe od normalnych.

Indie walczą z upałem, powstają specjalne oddziały dla osób z udarem

W szpitalu Ram Manohar Lohia (RMLH) w Delhi powstał pierwszy oddział zajmujący się wyłącznie pacjentami, którzy cierpią na udar słoneczny. Wyposażony jest on w wanny, maszynę do produkcji lodu, termometry i pojemniki na lód.

Reklama

Jak podają media, w ostatnich dniach przywieziono do kliniki mężczyznę, którego temperatura ciała wzrosła do 42 stopni Celsjusza, podczas gdy normalna temperatura organizmu to 36,6 stopnia. Doznał on udaru cieplnego. Lekarze zanurzyli pacjenta w wannie o pojemności 250 litrów, w której znajdowała się woda o temperaturze w granicach od zera do 5 stopni Celsjusza. Mężczyzna potrzebował około 25 minut, aby jego ciało ostygło. – Wczesne schłodzenie ratuje życie. Liczy się każda sekunda – podkreślił dr Ajay Chauhan ze szpitala RMLH. Według lekarzy późniejsze udzielnie pomocy może skutkować uszkodzeniem nerek i wątroby, a także wystąpieniem krwotoków wewnętrznych.

Czytaj też

Szacuje się, że tylko w Delhi znajduje się około 6400 slumsów z ponad 1 mln gospodarstw domowych nieposiadających dostępu do klimatyzacji i borykających się z brakiem prądu.

Reklama

Skutki upału widoczne także na ulicach indyjskich miast. Martwe nietoperze

Z upałami nie radzą sobie także zwierzęta. Na ulicach Kanpuru przechodnie napotykają na martwe nietoperze, które spadają z drzew w wyniku. Jak opisuje theindianexpress.com, budzi to podwójne obawy. Te ssaki mogą być nosicielami wścieklizny i istnieje niebezpieczeństwo przenoszenia tej choroby dalej na inne zwierzęta.

„Odchody nietoperzy mogą również powodować histoplazmozę, rzadką infekcję płuc. Osoby, które pojawią się w miejscach, gdzie znajdują się nietoperze, powinny nosić maski” – rekomenduje dr Sudhir Kumar, cytowany przez portal. Innym problemem nagłego spadku populacji nietoperzy może być wzrost liczby komarów, a w efekcie – wzrost przypadków chorób przenoszonych przez komary.

Takich fal upałów nie było w Indiach od lat

Około 75 proc. pracowników w Indach pracuje na stanowiskach narażonych na wysokie temperatury, m.in. w sektorach budowlanym i górniczym. Wiele kobiet narażonych jest na udar słoneczny, gdyż przebywają w domach z kuchniami wyposażonymi w tradycyjne piece.

Reklama

Fale upałów mają także wpływ na produktywność godzin pracy. Według badań prezentowanych na łamach czasopisma naukowego „The Lancet” Indie wykazały w 2021 roku utratę 167,2 mld potencjalnych godzin pracy z powodu nadmiernych upałów.

Czytaj też

Indyjski rząd poinformował, że w latach 1992–2019 fale upałów zabiły ponad 25 tys. osób. Ze względu na nieprawidłowe prowadzenie statystyk dotyczących śmiertelności, eksperci uważają, że rzeczywista liczba ofiar była znacznie wyższa.

Meteorolodzy podają, że w 2022 roku w Indiach wystąpiły 203 dni z falami upałów. Była to największa liczba w historii prowadzenia badań. Wówczas w Delhi odnotowano 72 takie dni.

Tegoroczny marzec był najgorętszym takim miesiącem w Indiach odnotowanym kiedykolwiek przez biura meteorologiczne. Kwiecień w Delhi był najcieplejszy od 72 lat.

Źródło:PAP / Energetyka24
Reklama

Komentarze

    Reklama