Drugi najcieplejszy maj i druga najcieplejsza wiosna na świecie

Tym razem nie padły rekordy – maj 2025 r. jest „tylko” drugim najcieplejszym, podobnie jak tegoroczna wiosna. Nie ma się jednak z czego cieszyć – od pierwszym miejsc dzieliły je zaledwie ułamki stopnia.
Maj 2025 r. był drugim najcieplejszym majem na świecie – informuje Copernicus Climate Change Service (C3S). Według danych ERA5 zbieranych od 1940 r. średnia temperatura powietrza przy powierzchni Ziemi wyniosła 15,79°C. Tegoroczny maj był o zaledwie 0,12°C chłodniejszy od rekordu z maja 2024 r. Wiosna 2025 r. również okazała się drugą najcieplejszą w historii pomiarów, zaraz za ubiegłoroczną.
Krótkie wytchnienie dla planety?
Ubiegły miesiąc był o 0,53°C cieplejszy od średniej dla maja z lat 1991-2020, czyli obecnej 30-letniej normy klimatycznej Światowej Organizacji Meteorologicznej. Był również o 1,40°C cieplejszy niż średnia w czasach sprzed rewolucji przemysłowej, czyli latach 1850-1900. To jeden z tylko dwóch miesięcy w ostatnich 22 miesiącach, gdy średnia globalna temperatura nie przekroczyła progu 1,5°C ocieplenia względem epoki przedprzemysłowej. Jednakże cały 12-miesięczny okres od czerwca 2024 r. do maja 2025 r. był średnio cieplejszy o 1,57°C cieplejszy od temperatur z okresu przedindustrialnego.
Maj 2025 r. przerywa bezprecedensowo długą sekwencję miesięcy z temperaturą wyższą o ponad 1,5°C od tej sprzed epoki przemysłowej. Choć może to stanowić krótkie wytchnienie dla planety, spodziewamy się, że próg 1,5°C zostanie ponownie przekroczony w najbliższej przyszłości ze względu na ciągłe ocieplanie się systemu klimatycznego.
Carlo Buontempo, dyrektor C3S w ECMWF
Natomiast w Europie maj był średnio chłodniejszy niż zazwyczaj. Średnia temperatura na europejskim lądzie wyniosła 12,98°C, czyli o 0,29°C poniżej średniej z lat 1991-2020 dla tego miesiąca. Na kontynencie wystąpił znaczny kontrast temperatur – były one poniżej średniej w Europie Wschodniej od wschodnich Włoch i Bałkanów po Finlandię i ponadprzeciętnie wysokie w Europie Zachodniej.
Poza Europą temperatury były najbardziej powyżej średniej nad zachodnią Antarktydą, Bliskim Wschodem, Zachodnią Azją, północno-wschodnią Rosją i północną Kanadą. Chłodniej było w Indiach, na Alasce, w południowej Afryce i na wschodniej Antarktydzie.
Wyjątkowo ciepła i sucha wiosna
To była druga najcieplejsza wiosna na półkuli północnej w historii pomiarów (od marca do maja). Średnia globalna temperatura była wyższa o 0,59°C od średniej z lat 1991-2020. Cieplej było tylko wiosną 2024 r.
Jeśli chodzi o warunki hydrologiczne, w Europie było widać wyraźny kontrast między północą i zachodem, gdzie było wyjątkowo sucho oraz południem, gdzie było bardziej wilgotno niż zazwyczaj. Część północno-zachodniej Europy odnotowała najniższe opoady i poziomy wilgotności gleby od co najmniej 1979 r. To wszystko doprowadziło do najniższego od 1992 r. wiosennego przepływu rzek na całym kontynencie.
Czytaj też
Poza Europą od marca do maja 2025 r. było wyjątkowo sucho także w zachodniej Ameryce Północnej i pozatropikalnej Ameryce Południowej, Rogu Afryki, części Azji Środkowej, Chinach i na południe od Australii. Z kolei bardziej wilgotno niż przeciętnie było we wschodniej części Ameryki Północnej, na Alasce, w Rosji, południowej Afryce i północnej Australii.