Reklama

Wiadomości

Davos: powstała globalna grupa ds. zasobów wodnych

Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Unsplash.com

Aby stawić czoła coraz większym problemom z wodą, eksperci powołali w środę nową globalną komisję, która ma zbadać wartość wody na świecie i opracować sposoby zapewnienia jej dostaw.

Reklama

„Praca Globalnej Komisji ds. Ekonomiki Wody ma na celu zaoferowanie porad w zakresie zarządzania zasobami wodnymi na całym świecie, ponieważ zmiany klimatyczne i wylesianie zbierają coraz większe żniwo w kontekście zasobów wody i opadów" - powiedział agencji Reuters współprzewodniczący Johan Rockstroem przed powołaniem nowej grupy na Światowym Forum Ekonomicznym.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Przez wieki mogliśmy uważać słodką wodę za darmowy zasób" - powiedział Rockstroem, który jest również dyrektorem Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu w Niemczech.

Komisja, w skład której wejdą ekonomiści, naukowcy, liderzy społeczni i decydenci, zbada modele zarządzania w celu ochrony zasobów wodnych i może rozważyć wprowadzenie globalnej ceny za słodką wodę, podobnej do tej, jaką próbuje się wprowadzić w przypadku rynków emisji dwutlenku węgla.

"Musimy wycenić wartość słodkiej wody, aby zarządzać nią w sposób bardziej odporny i odpowiedzialny" - powiedział Rockstroem.

Niedobory wody spowodowane zmianami klimatu już teraz dotyka miliardy ludzi. Miliony ludzi w Afryce doświadczają najgorszej od 40 lat suszy w tym regionie, a w zachodniej części Stanów Zjednoczonych panuje najgorsza od dziesięcioleci susza.

Gdzie indziej, coraz bardziej nieprzewidywalne opady zagrażają uprawom lub powodują ekstremalne powodzie na niektórych obszarach, takich jak Europa Środkowa w zeszłym roku lub Indie i Bangladesz w tym miesiącu.

Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu stwierdził w raporcie z 2021 r., że takie ekstremalne zjawiska będą prawdopodobnie coraz częstsze w związku ze wzrostem temperatury na świecie w nadchodzących dziesięcioleciach. Tymczasem lasy tropikalne, które poprzez parowanie mogą generować własny deszcz, znikają z powodu wylesiania.

"Nowością jest to, że z powodu zmian klimatycznych i wylesiania zmienia się samo źródło słodkiej wody, jakim są opady deszczu" - powiedział Rockstroem.

W raporcie Banku Światowego z 2016 r. naukowcy oszacowali, że do 2050 r. niedobór wody może kosztować niektóre kraje nawet 6% ich rocznego produktu krajowego brutto. Ostrzegli oni również, że susza może spowodować migrację lub zaostrzyć konflikty.

Reklama

Komentarze

    Reklama