Reklama

Wiadomości

Cele klimatyczne nie dla Niemców? Emisja CO2 wciąż bez zmian

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

Mimo zdeklarowanych, ambitnych celów klimatycznych, emisja CO2 w Niemczech w ubiegłym roku prawie się nie zmieniła. Węgiel wciąż stanowi podstawę miksu energetycznego.

Reklama

Ubiegły rok był bardzo intensywny dla europejskiej energetyki. Wiele państw członkowskich, aby załatać lukę po tanich surowcach energetycznych z Rosji, sięgnęło po węgiel i ropę. Jednym z tych państw były Niemcy - prekursor europejskiej transformacji energetycznej.

Reklama

Z badań opublikowanych przez centrum analityczne Agora Energiewende, wspierające proces transformacji energetycznej w Niemczech wynika, że emisja CO2 do atmosfery w 2022 roku prawie się nie zmieniła, a powodów tego można doszukiwać w zwiększonym zużyciu węgla oraz ropy naftowej.

Według wstępnych danych, ubiegłoroczna emisja CO2 wyniosła 761 mln ton, co niemalże odpowiada wielkości z 2021 roku. „To o ok. 5 mln ton więcej niż planowano" – zauważa Agora.

Reklama

Czytaj też

Zwiększona emisja elektrowni węglowych w niemieckim miksie energetycznym oddala kraj od ambitnych celów i stawia pytanie o terminowość w osiągnięciu neutralności klimatycznej. Simon Muller z Agora Energiewende - wezwał rząd Olafa Scholza do dokonania zmian w tym roku i zaznacza, że „emisje CO2 utrzymują się na wysokim poziomie, pomimo znacznie niższego zużycia energii przez gospodarstwa domowe i przemysł". Jak dodał, to „ostatni dzwonek alarmowy w odniesieniu do celów klimatycznych".

Według Agory zużycie energii w Niemczech spadło o 4,7% w porównaniu z 2021 rokiem, częściowo w wyniku ogromnych podwyżek cen gazu ziemnego i energii elektrycznej oraz łagodnej pogody.

Mimo dotychczasowych miliardowych inwestycji w sektor OZE, to energetyka węglowa nadal stanowi podstawę produkcji energii elektrycznej w Niemczech. Na drugim miejscu plasuję energetyka wiatrowa, a z wyliczeń Agory wynika, że w 2022 roku wszystkie OZE wytworzyły łącznie więcej energii niż kiedykolwiek wcześniej.

Reklama

Komentarze

    Reklama