Reklama

Wiadomości

Cele klimatyczne nie dla Niemców? Emisja CO2 wciąż bez zmian

Fot. Unsplash

Mimo zdeklarowanych, ambitnych celów klimatycznych, emisja CO2 w Niemczech w ubiegłym roku prawie się nie zmieniła. Węgiel wciąż stanowi podstawę miksu energetycznego.

Ubiegły rok był bardzo intensywny dla europejskiej energetyki. Wiele państw członkowskich, aby załatać lukę po tanich surowcach energetycznych z Rosji, sięgnęło po węgiel i ropę. Jednym z tych państw były Niemcy - prekursor europejskiej transformacji energetycznej.

Z badań opublikowanych przez centrum analityczne Agora Energiewende, wspierające proces transformacji energetycznej w Niemczech wynika, że emisja CO2 do atmosfery w 2022 roku prawie się nie zmieniła, a powodów tego można doszukiwać w zwiększonym zużyciu węgla oraz ropy naftowej.

Według wstępnych danych, ubiegłoroczna emisja CO2 wyniosła 761 mln ton, co niemalże odpowiada wielkości z 2021 roku. „To o ok. 5 mln ton więcej niż planowano" – zauważa Agora.

Czytaj też

Zwiększona emisja elektrowni węglowych w niemieckim miksie energetycznym oddala kraj od ambitnych celów i stawia pytanie o terminowość w osiągnięciu neutralności klimatycznej. Simon Muller z Agora Energiewende - wezwał rząd Olafa Scholza do dokonania zmian w tym roku i zaznacza, że „emisje CO2 utrzymują się na wysokim poziomie, pomimo znacznie niższego zużycia energii przez gospodarstwa domowe i przemysł". Jak dodał, to „ostatni dzwonek alarmowy w odniesieniu do celów klimatycznych".

Według Agory zużycie energii w Niemczech spadło o 4,7% w porównaniu z 2021 rokiem, częściowo w wyniku ogromnych podwyżek cen gazu ziemnego i energii elektrycznej oraz łagodnej pogody.

Mimo dotychczasowych miliardowych inwestycji w sektor OZE, to energetyka węglowa nadal stanowi podstawę produkcji energii elektrycznej w Niemczech. Na drugim miejscu plasuję energetyka wiatrowa, a z wyliczeń Agory wynika, że w 2022 roku wszystkie OZE wytworzyły łącznie więcej energii niż kiedykolwiek wcześniej.

Komentarze