Reklama

Wiadomości

Będzie rekord emisji CO2, ale jest lepiej niż myśleliśmy

Fot. Pixabay

Globalne emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych mają wzrosnąć o nieco mniej niż 1% w tym roku, ponieważ ekspansja odnawialnych źródeł energii i pojazdów elektrycznych przeważyła nad popytem na węgiel - podała Międzynarodowa Agencja Energii (IEA).

Reklama

Emisje CO2 prawdopodobnie wzrosną u o prawie 300 mln ton do 33,8 mld ton w tym roku, co jest znacznie mniejszym wzrostem niż ich skok o prawie 2 mld ton w 2021 roku - powiedziała agencja w raporcie.

Reklama

Wzrost w tym roku został napędzony przez produkcję energii i sektor lotniczy, ponieważ podróże lotnicze odbijają się od niskiego poziomu pandemii.

Czytaj też

Chociaż wzrost ten mógł być znacznie większy i wynieść prawdopodobnie 1 miliard ton przy gwałtownym wzroście popytu na węgiel w poszczególnych krajach, gdy ceny gazu gwałtownie wzrosły z powodu wojny na Ukrainie, wdrażanie energii odnawialnej i pojazdów elektrycznych pozwoliło na utrzymanie kontroli nad wzrostem emisji.

Reklama

"Globalny kryzys energetyczny wywołany inwazją Rosji na Ukrainę spowodował, że wiele krajów zaczęło wykorzystywać inne źródła energii, aby zastąpić dostawy gazu ziemnego, które Rosja wstrzymała na rynku" - powiedział dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol.

"Optymistyczną wiadomością jest to, że energia słoneczna i wiatrowa wypełniają znaczną część tej luki, a wzrost zapotrzebowania na węgiel wydaje się być stosunkowo niewielki i tymczasowy" - dodał.

W raporcie stwierdzono, że fotowoltaika słoneczna i wiatr prowadziły w tym roku do wzrostu globalnej produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych o ponad 700 terawatogodzin (TWh), co stanowi największy roczny wzrost w historii. Bez tego globalne emisje CO2 byłyby w tym roku wyższe o ponad 600 mln ton.

Pomimo suszy w kilku regionach, globalna produkcja energii wodnej wzrasta rok do roku, przyczyniając się do ponad jednej piątej oczekiwanego wzrostu energii odnawialnej.

Emisja CO2 w Unii Europejskiej ma szansę spaść w tym roku pomimo wyższej generacji z węgla. Oczekuje się, że wzrost zużycia węgla w Europie będzie tymczasowy, ponieważ mocna ofensywa nowych projektów odnawialnych doda około 50 gigawatów mocy w przyszłym roku. Przynajmniej takie są szacunki.

W Chinach emisje CO2 w 2022 r. mają pozostać na niezmienionym poziomie ze względu na słabszy wzrost gospodarczy, wpływ suszy na energię wodną oraz wdrażanie energii słonecznej i wiatrowej.

Reklama

Komentarze

    Reklama