Reklama

Wiadomości

Banki i instytucje finansowe zwiększą finansowanie GOZ do 16 mld euro

East Building – siedziba Europejskiego Banku Inwestycyjnego
East Building – siedziba Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Autor. www.eib.org

Największe unijne banki i instytucje rozwojowe zwiększą finansowanie gospodarki w obiegu zamkniętym do 16 mld euro – poinformował w poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jak podano w komunikacie, podczas tegorocznej edycji Światowego Forum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, największe publiczne banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej, m.in. polski BGK, francuski Caisse des Dépôts Groupe(CDC), włoski Cassa Depositi e Prestiti(CDP), hiszpański Instituto de Crédito Oficial (ICO), niemiecki KfW oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ogłosiły, że pod koniec 2023 osiągnęły poziom finansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE)o wartości 11,57 mld euro. Jest to 1,57 mld euro więcej niż założono w 2019 roku, gdy instytucje finansowe zawiązywały tę inicjatywę. Jednocześnie instytucje zapowiedziały, że zwiększą finansowanie inwestycji w gospodarkę o obiegu zamkniętym do 16 mld euro.

Napisano, że dotychczas podpisane umowy projektowe obejmują m.in. rolnictwo, przemysł i usługi, mobilność, rozwój obszarów miejskich, gospodarkę odpadami i gospodarkę wodną. Wskazano, że inwestycje te przyczyniają się m.in. do redukcji emisji gazów cieplarnianych i odpadów, zachowania zasobów materiałów, poprawy efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju czy opracowywania innowacyjnych materiałów i rozwiązań opartych na obiegu zamkniętym. Zaznaczono, że projekty obejmują wszystkie etapy łańcucha wartości i cyklu życia produktów oraz usług, od projektowania po odzyskiwanie wartości.

Czytaj też

„W swojej strategii uznaliśmy, że naszym obowiązkiem jest wykorzystanie dostępnych zasobów, aby zapewnić dalszy rozwój i lepsze warunki życia przyszłym pokoleniom. Wspaniale jest widzieć, że inicjatywa JICE się rozwija, ponieważ Europa efektywnie korzystająca z zasobów jest tym, do czego wszyscy dążymy” – wskazał cytowany w informacji przedstawiciel zarządu BGK Radosław Kwiecień. Zaznaczył jednak, że takich projektów zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego, potrzeba jest więcej.

Z kolei dyrektor generalny CDC, Eric Lombard, wskazał, że „osiągnięty wynik jest dowodem ciężkiej pracy Banque des Territoires i Bpifrance, a także naszych europejskich partnerów”. Potwierdził też potrzebę kontynuowania i rozszerzania wsparcia dla gospodarki o obiegu zamkniętym, a także „dla transformacji ekologicznej w służbie lokalnych władz i przedsiębiorstw”.

Reklama

Natomiast dyrektor generalny CDP, Dario Scannapieco, powiedział, że „niezwykłe wyniki osiągnięte do tej pory przez JICE pokazują zdolność publicznych banków i instytucji prorozwojowych do współpracy na rzecz promowania zielonej transformacji w Europie”.

„Gospodarka o obiegu zamkniętym jest niezbędna do przejścia na neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, a sukces wspólnej inicjatywy na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym pokazuje, że zakres i liczba projektów do finansowania w tym obszarze wciąż rosną” – podkreśliła prezes EBI, Nadia Calvino.

Przedstawiciele instytucji finansowych uczestniczących w Światowym Forum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym wyraziły zadowolenie z przystąpienia do inicjatywy nowego partnera Invest-NL, czyli niderlandzkiej krajowej instytucji prorozwojowej.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama