Reklama

Klimat

TOGETAIR 2021: Nowe deklaracje, ważne decyzje i wielkie emocje podczas debat [PATRONAT]

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

TOGETAIR 2021 otworzył Minister Klimatu i Środowiska, Michał Kurtyka – podkreślając olbrzymi postęp, jaki w ostatnim czasie uczyniła Polska w kontekście wyzwań ekologicznych: „Zrobiliśmy milowy krok naprzód, jeśli chodzi o to, jak chcemy przeprowadzić transformację energetyczną” - mówił.

Publikacja Polskiego Raportu Klimatycznego 

Następnie nastąpiła uroczysta publikacja Raportu Klimatycznego TOGATAIR – jedynego tego typu projektu w Polsce. „Po raz pierwszy prezentujemy multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR wszystkim zainteresowanym ekologią oraz działaniami każdego sektora gospodarki na rzecz ochrony polskiego środowiska. Jest to pierwszy tego typu raport, który pojawia się w przestrzeni publicznej. Odbiorcy znajdą w nim opracowania, opisy, trendy, oceny i kierunki na najbliższe lata w kontekście zmieniającego się klimatu. Mamy nadzieję, że wiedza w nim zawarta pomoże w doskonaleniu działań ekologicznych – skomentowała Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawca Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.

Reklama
Reklama

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie programu „Zielona Kolej”.

A to już kolejne ważne wydarzenia szczytu – koncern CTL Logistics w i PKP Energetyka podpisały list intencyjny ws. programu "Zielona Kolej". Celem współpracy jest przejście CTL Logistics na energię z OZE. Jak powiedział prezes PKP Energetyka Wojciecha Orzecha, do 2030 r. 85 proc. energii, która zasila kolej w Polsce ma pochodzić właśnie z takich źródeł.

Debaty tematyczne – emocje i merytoryka

Następnie, po porannych emocjach, rozpoczęły się debaty i panele tematyczne, poświęcone wybranym aspektom wyzwań ekologicznych, przed jakimi stoi Polska.

W pierwszej z nich wziął udział Minister Klimatu, Michał Kurtyka, przedstawiając założenia polityki energetycznejPolski oraz jej przyszłego miksu energetycznego. Wskazał przy tym nieuchronność zmian, przed jakimi stoimy, jako kraj, nie tylko w kontekście wyzwań klimatycznych, ale też bardziej przyziemnych problemów, to jest starzeniu się infrastruktury energetycznej.

Adam Czyżewski – z PKN Orlen zwrócił uwagę, że zmiana, która zachodzi dotyczy nas wszystkich, każdego konsumenta, który również musi przemodelować swoje zachowania. „Dziś mamy cel rozwoju, którym jest sumie zwiększanie konsumpcji na głowę, a nie możemy tego modelu kontynuować. Czy to znaczy, że będziemy gorzej żyć?”

Następnym tematem rozmów ekspertów była elektromobilność. Przedstawiciele rynku automotive, administracji centralnej oraz regulatorów zastanawiali się, w jaki sposób walczyć z największymi barierami rozwoju samochodów elektrycznych – to jest wysokiej ceny i stosunkowo ubogiej jeszcze infrastruktury.

Trzecia debata dnia przyniosła prawdziwe emocje, a ich epicentrum był program „Czyste Powietrze”. Z jednej strony doceniono samą ideę, z drugiej oczekiwano większego zaangażowania i sięgnięcia po nowe fundusze unijne, wskazując, że walka ze smogiem wymaga większych inwestycji. Wskazywano też kwestię „ubóstwa i wykluczenia energetycznego” najbiedniejszych, którzy na ten moment znajdują się poza jakimikolwiek programami pomocowymi.

Na koniec Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Województwa Małopolskiego wskazał, że oprócz samych zmian, ważny jest również sposób, w jaki zostaną one wprowadzone: „Nam zależy na tym, żeby wspierać ten tak zwany właśnie polski łańcuch wartości. Staramy się być aktywni w tym obszarze, wspierać polskie firmy, które mają swój własny pomysł, własne rozwiązania w obszarze produktowym, w obszarze usługowym. Te firmy będą największym beneficjentem tej ogromnej fali pieniędzy, które do nas trafią i to będzie rzeczywisty miernik tego, na ile jesteśmy mądrzejsi w stosunku do tego, co było 10-15 lat temu.”

Kolejnym punktem programu była nowość: EKO-RING, gdzie starli się ze sobą Jan Śpiewak, aktywista miejski oraz Konrad Płochocki, przedstawiciel Związku Firm Deweloperskich. Tematem była walką z betonozą, ale także nowe inicjatywy, mające ocieplić wizerunek rynku inwestycji mieszkaniowych.

W dalszej części Szczytu poruszone zostały bardzo ważne tematy – kwestia granicznego podatku węglowego, zielonej energii w kontekście budownictwa mieszkaniowego oraz gospodarki wodnej. Każdy z tych tematów został solidnie pogłębiony, a widzowie mogli poznać nie tylko opinię, ale też założenia polityki klimatycznej we wskazanych obszarach na najbliższe lata.

Pierwszy dzień Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021 podkreślił wagę tego wydarzenia. To nie tylko olbrzymia dawka wiedzy, ale też realne działania oraz prawdziwe emocje. Przede wszystkim jednak to forum wymiany myśli na temat zielonych wyzwań przed jakimi stoi Polska ale i też i każdy z nas, jako konsument.

TOGETAIR 2021: O ekologicznych wyzwaniach, jakie stoją przed Polską 

Dzień Ziemi na Szczycie Klimatycznym TOGETAIR 2021 upłynął na rozmowach i deklaracjach, dotyczących zarówno przyszłości, jak i obecnej sytuacji ekologicznej kraju. Na początek jednak na scenie pojawili się organizatorzy szczytu.

PUBLIKACJA 10 ZIELONYCH POSTULATÓW TOGETAIR 

Postulaty zostały stworzone przez Radę Ekspercką TOGETAIR, specjalistów reprezentujących zarówno biznes, organizacje ekologiczne, ale też administracje państwową. W ich ramach znalazł się zestaw działań, które muszą zostać podjęte, by Polska była gotowa na wyzwania ekologiczne, zarówno w kontekście kryzysu klimatycznego, jak i polityki prowadzonej przez UE. Postulaty przedstawił dyrektor programowy TOGETAIR, dziennikarz i aktywista, Jakub Pawłowski.

  1. Jak najszybciej wdrożyć Rozszerzoną Odpowiedzialność Producentów - każdy miesiąc zwłoki oznacza milionowe straty dla całej gospodarki
  2. Rozpocząć dyskusję na temat przyszłości recyklingu i sytuacji na rynku odpadowym – inaczej śmieci nas po prostu zasypią
  3. Jak najszybciej zmodernizować ciepłownie opalane węglem – w przeciwnym razie rosnące ceny emisji CO2 spowodują bankructwa ciepłowni lub drastyczne podwyżki dla mieszkańców
  4. Dofinansować rozwój elektromobilności, zwłaszcza wśród indywidualnych użytkowników – bez tego elektromobilność oparta tylko na zeroemisyjnych autobusach komunikacji miejskiej „daleko nie zajedzie”
  5. Ukrócić betonozę w polskich miastach i bardziej zadbać o tereny zielone – w przeciwnym mieszkańcy będą coraz bardziej narażeni na skutki zmian klimatu i brak wody
  6. Kontynuować oraz upraszczać rządowe i regionalne programy termomodernizacji i wymiany kotłów – tempo wciąż jest niewystarczające, a wiele osób ubogich energetycznie nie otrzymuje potrzebnej pomocy
  7. Wdrażać więcej prostych programów wsparcia jak Mój Prąd i Moja Woda – pozwoli to osiągnąć efekt skali, upowszechnić proekologiczne inwestycje i pomóc polskim przedsiębiorcom
  8. Przedstawić szczegółowy plan transformacji regionów górniczych – tylko transparentny dialog ze stroną społeczną i rozpisany na lata scenariusz inwestycji może przekonać sceptyków do niezbędnych reform
  9. Rozpocząć trudną dyskusję o przyszłości rolnictwa i wyzwaniach związanych z nową polityka UE, m.in. Strategią „Od pola do stołu” – świadomość społeczna wśród mieszkańców wsi nt. nieuchronnych zmian wciąż jest zdecydowanie za mała
  10. Systemowo wspierać rozwój i badania nad zastosowaniem wodoru na wzór światowych liderów – tylko konsekwentne dofinansowania do badań i rozwoju oraz współpraca biznesu ze światem nauki pozwoli upowszechnić tę technologię i obniżyć koszty wytworzenia wodoru

Te 10 zdań, to pewnego rodzaju dekalog, kanon wyzwań jakie stoją przed Polską i jakimi my wszyscy zając się dziś. Nie za rok, czy pięć lat, ale dziś. Tutaj nie ma czasu do stracenia, bo każde opóźnienie niesie ze sobą olbrzymie konsekwencje dla klimatu, środowiska, dla wszystkich Polaków.

Raport opublikowany został również w wersji angielskiej, a po Szczycie Klimatycznym uzupełniony zostanie o wersje francuską i niemiecką. 

  Obok edukacji Polaków i wypracowywanie najlepszych rozwiązań w drodze do neutralności klimatycznej w sposób racjonalny i ekonomicznie dla Polski uzasadniony, bardzo istotne jest przekazanie naszym europejskim partnerom, iż Polacy pracują wspólnie nad rozwiązaniami ekologicznymi i mają ambicja stać się liderem przemian ekologicznych w Europie dodaje Artur Beck, producent i organizator Szczytu Klimatycznego TOGATAIR, Prezes Fundacji Pozytywnych Idei   

Innowacją jest również fakt, że Raport nie jest drukowany, a jedynie osadzony na stronie internetowej www.togetair.eu, dostępny bezpłatnie i bez rejestracji dla wszystkich w całym kraju.

Pierwszy sukces Polskiego Raportu Klimatycznego 

Raport Klimatyczny – już po 24h osiągnął niezwykły wynik – 100 tys. wyświetleń.  To wielki sukces, a jednocześnie dowód, że Polacy są bardzo zainteresowani tematem ekologii. 

Debaty tematyczne – emocje i merytoryka

Kolejnymi tematami podczas Szczytu były rozważania na temat sprawiedliwej transformacji, w kontekście przyszłości polskiej energetyki i górnictwa. Przywołano doświadczenia z kopalni węgla brunatnego Adamów w powiecie tureckim, gdzie udało się dokonać zmian, a dziś ci sami ludzie, którzy wcześniej pracowali w kopalni, dziś są zaangażowani w inwestycje OZE. Na budowę farm wiatrowych na Bałtyku, jako możliwe koło zamachowe polskiej gospodarki, wskazał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

Wywołany do tablicy poczuł się Maciej Matelski, który wskazał na główną barierę, którą zauważa w ramach swojej branży: „To, co klienta najbardziej interesuje to cena zakupu, a ona nadal odbiega znacząco od ceny auta z napędem tradycyjnym. Te różnice są jednak coraz mniejsze, bo zmniejszą się koszty baterii, która jest głównym elementem kosztotwórczym w cenie tego samochodu. Badania pokazują, że cena ma 70% wpływu na decyzje potencjalnego nabywcy auta elektrycznego więc to jest ten czynnik nr 1. Drugi element, który jest też związany z popytem na auta elektryczne, to rozwój sieci stacji ładowania. Im więcej będzie aut elektrycznych, tym ta sieć będzie szybciej się rozwijała.

„Wierzę w rozwój rynku elektromobilnego, jest to przyszłość, przed którą nie uciekniemy. Pod kątem użytkowników trzeba pomyśleć o integracji systemów ładowarek. Musimy ze sobą powiązać elementy związane z legislacją, infrastrukturą, budowaniem świadomości.” 

W kolejnym panelu królowała przyszłość, a w zasadzie paliwo przyszłości – jak nazywany jest wodór. Zaproszeni goście dyskutując nad gazem, jako paliwem przejściowym transformacji energetycznej, wybiegli daleko w przyszłość, zastanawiając, jak przygotować sektor do kolejnych wyzwań. Jacek Jaworski z Instytutu Nafty i Gazu powiedział: „Gazownictwo będzie musiało się zmierzyć z wodorem, niezależnie od źródła, z którego pochodzi. Trwają prace nad sekwestracją dwutlenku węgla, mam nadzieję, że ta technologia zostanie w końcu ujarzmiona, to pozwoliłoby na pozyskiwanie tzw. wodoru niebieskiego. Polska ma potencjał, by stać się jednym z liderów na rynku wodorowym. W roku 2030 będziemy mogli zapewne mówić o wykorzystaniu wodoru na skalę przemysłową.” 

Po dyskusjach o wyzwaniach energetycznych przyszedł czas na temat bliższy ziemi – to jest zielony transport. Oprócz przedstawicieli koncernów branży automotive na scenie pojawił się również przedstawiciel PKP Intercity, Tomasz Gontarz – wskazując kolej, jako najbardziej ekologiczny rodzaj transportu: „Podroż pasażera koleją emituje trzykrotnie mniej emisji niż przejazd na taką samą odległość samochodem, a ośmiokrotnie mniej niż samolotem. W przypadku przewozów towarowych emisję są aż 9-krotnie mniejsze w porównaniu z TIR-em.”

Następną w planie dnia była dyskusja na temat zeromisyjnych systemów energetycznych, zwłaszcza w kontekście inwestycji Offshore, która oceniana była bardzo optymistycznie.

Jak powiedział Zbigniew Gryglas z Ministerstwa Aktywów Państwowych „Będzie więcej gigawatów energii wiatrowej niż zapisaliśmy w PEP 2040, teraz już jesteśmy tego pewni.”

Piąta debata dnia była poświęcona transformacji ciepła systemowego, również w kontekście geotermii i biomasy.  Główny Geolog Kraju wskazał potrzebę synergii działań: „Skojarzenie kilku źródeł energii – geotermii, biogazu, fotowoltaiki - może dać efekt zdecydowanie lepszy niż korzystanie z jednego źródła. Będziemy pracować nad takimi projektami.” 

Ostatni panel poświęcony był plastikowi i systemowi kaucyjnemu. Rozmowa podsumowała istniejące rozwiązana oraz projekty, które pojawiają się na rynku wskazując trendy oraz możliwe kierunki rozwoju. Gość ze Szwecji, Anna Larsson – Dyrektor Reloop Platform życzyła Polsce, żby szyć rozwiązania na przyszłość. „Objęcie systemem kaucyjnym wszystkich opakowań jednorazowego użytku stwarza szansę pozyskania do recyklingu 590 tys. ton surowca.”    

TOGETAIR 2021: Premier otwiera ostatni dzień Szczytu Klimatycznego

Piątek, 23 kwietnia, to ostatni dzień Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021. Tego dnia na wydarzeniu pojawił się niezwykły gość – Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Otwierając dzień debat i paneli wskazał na perspektywę, która często ekspertom w trakcie rozważań na temat transformacji energetycznej Polski: „Są szerokie rzesze społeczeństwa, które nie mogą ponosić kosztu transformacji energetycznej. Koszt musi być rozłożony właściwe, to jest wszystkie grupy społeczne muszą mieć perspektywę zmiany. (…) Zmiany klimatyczne muszą być sprawiedliwe społecznie.”

Gościem na wydarzeniu była również Minister Rodziny i Polityki Społecznej, pani Marlena Maląg wskazując na role rodziny w całym procesie: „Musimy zjednoczyć siły, tworząc szeroką koalicję na rzecz wsparcia rodziny i środowiska.”

Deweloperzy przyznają się do błędów

Śniadanie prasowe trzeciego dnia szczytu rozpoczęło się od nawiązania do EKO-ringu, starcia na argumenty Konrada Płochockiego, dyrektora generalnego PZFD i aktywisty Jana Śpiewaka. W imieniu branży przyznał, że niestety ma ona na koncie wiele błędów w związku z „samochodozą” i „betonozą” i podkreślił potrzebę konieczności zmian w świadomości.

Sposobem na to mają być akcje edukacyjne. Jedną z nich jest budowa największego modułowego domu dla owadów połączona biciem rekordu Guinnessa. 

Następny na scenie pojawił się przedstawiciel Wód Polskich – Grzegorz Szymoniak, pełnomocnik ds. inwestycji na Mazurach na kwotę ponad 300 mln zł. Potwierdził on, że prace modernizacyjne związane z remontami na szlakach zakończą się w tym i przyszłym roku. Mimo inwestycji kanały pozostaną otwarte dla ruchu, a otwarcie sezonu nastąpi 27 kwietnia.                                                                                                                    

Ostatnim gościem śniadania prasowego był przedstawiciel firmy Red Snake, innowatora w kontekście ogrzewania domów. Pan Jakub Manicki przedstawił nową na rynku ideę wpisująca się w kontekst budownictwa 4.0. „Musimy powoli przyzwyczajać się do idei domów budowanych jak z klocków Lego. […] Płacąc jedną miesięczną ratę możemy mieć zapewnione utrzymanie domu i samochodu elektrycznego. […] Już w tym roku zaproponujemy pierwsze domy pokazowe.” 

Wskazał tym samym, że domy stają się produktem nowoczesnym wychodzącym poza dotychczasowe ograniczenia, a ich sprzedaż jest usługą, którą można wpisać we współczesną ekonomię. 

Bilans handlowy na plus dzięki ekoinwestycjom 

Pierwsza debata dnia była poświęcona ekologii w kontekście szans, jakie ze sobą niesie dla Polski, Polaków oraz ekonomicznego wzrostu. W rozmowach uczestniczył Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka Jak powiedział Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska „Powinniśmy równoważyć dyskusję na temat zagrożeń dyskusją na temat szans. To są szanse na wielu różnych polach. Mamy całą planetę, która gotowość do przejścia na neutralność klimatyczną i UE, która chce ustawić się jako lider tej zmiany. Jest to już dziś także przełożone na oczekiwania przemysłu wobec regulatorów. Idea stojąca za KOP to ożywienie gospodarki, danie impulsu.” 

Wtórowała mu Jadwiga Emilewicz „Ekologia to nie jest pojęcie abstrakcyjne, to jest jakość życia. Dokonujemy zmiany nie dlatego, że musimy, ale dlatego, że chcemy. Czyste powietrze to także wybór ekonomiczny Polaków. Myślmy nie czasem przeszłym, ale czasem przyszłym.” 

Polscy rolnicy na rozdrożu

Kolejny panel poświęcony był polskiemu rolnictwu w kontekście jego ekologicznego rozwoju. Zaproszeni goście zgodzili się, że w tej branży jest olbrzymi potencjał rozwoju i potrzeba sprawnych, funkcjonalnych bodźców rozwojowych, w tym programów pomocowych. 

„Produkcja ekologiczna to nie jest produkcja zacofana, wymaga dużo więcej wiedzy i kompetencji od producentów rolnych niż tradycyjna.” – powiedział Michał Rzytki, a zatem wymagana są programy wsparcia. 

Myśli już o nich Unia Europejska, jak opowiedział Maciej Golubiewski: „Komisja Europejska chce wprowadzić system zachęt do przejścia na rolnictwo ekologiczne. W pilotażach jest instrument o nazwie ekoschemat  - rolnicy, którzy z niego skorzystają, otrzymają dodatkowe opłaty. Lokalne przetwórstwo i skrócony łańcuch dostaw (np. łączenie się rolników w spółdzielnie) to kolejne elementy mające zmienić otoczenie małych gospodarstw.” 

Pomóc chce też ARiMR, na co zwrócił uwagę Michał Rybarczyk „Staramy się od kilku lat uprościć mechanizm składania wniosków o dopłaty od producentów rolnych, także tych ekologicznych. Wypełnienie wniosku nie wymaga wychodzenia z domu – aplikacja eWniosekPlus jest intuicyjna, wymaga tylko potwierdzania lub modyfikacji danych, rolnik nie musi praktycznie niczego sam wypełniać.” 

Polska pionierem Zielonych Obligacji w Europie 

Trzecia debata dnia poświęcona była systemowi ESG oraz Zielonym Obligacjom. Zaproszeni goście przypomnieli, że właśnie Polska była pionierem tego rynku, jako pierwsza emitujące tego typu papiery wartościowe. Dziś liderem rynku jest Francja, ale nasz kraj ciągle bardzo aktywnie funkcjonuje w tym środowisku. 

Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska rzucił więcej światła na temat, osadzając go w szerokim kontekście: „Musimy sobie zdać sprawę, że dbałość o środowisko nie jest już jedynie dodatkiem w ramach działań CSR firm czy organizacji – zrównoważony rozwój i neutralność klimatyczna stały się jednym z najważniejszych celów gospodarczych całej Unii Europejskiej jasno określone w czasie. Tym samym, wysiłki państw i całych sektorów będą mocno ukierunkowane na ten cel przez najbliższe dekady. To wszystko wymaga koordynacji, organizacji i ogromnych nakładów finansowych. Pod tym względem możemy obserwować na rynku coraz więcej programów czy tzw. zielonych instrumentów finansowych faworyzujących proekologiczne inwestycje lub dedykowanych wyłącznie im. Warto również zwrócić uwagę na ratingi ESG, które stanowią doskonały drogowskaz dla inwestorów zainteresowanych udziałem w zielonej rewolucji. Operowanie i wartościowanie ESG to również znak czasów, w jakich żyjemy. Zachodzące zmiany są w pełni zgodne z wartościami BOŚ, który od początku swojego istnienia specjalizuje się w finansowaniu inwestycji przyjaznych naturze, gdyż wiemy, że korzyści z nich są podwójne.”

Na temat mechanizmu ESG wypowiedziała się Izabela Olszewska - Członek Zarządu, Giełda Papierów Wartościowych: „Dostajemy sygnały od globalnych funduszy, że spółki nie odnoszące się do wskaźników ESG, nie raportujące ich, będą trafiać na tzw. listę obserwacyjną, czyli potencjalnie mogą stać się spółkami, w które się nie inwestuje.”

Pandemia przyspiesza cyfrową transformację 

Następne spotkanie poświęcone było e-usługom, zarówno w kontekście administracji rządowej i samorządowej, jak i rynku prywatnego. Paneliści zgodzili się, że nietypowa sytuacja w której znalazł się cały świat wymusiła znaczną zmianę podejścia do tego działań. Konsumenci zmuszeni przez okoliczności zaakceptowali taką formę kontaktu, a kolei wszelkiego rodzaju instytucje pokonały dotychczasową inercję. Jakkolwiek pandemia jest tragicznym wydarzeniem dla świata, dla dynamiki cyfrowej transformacji przyniosła pozytywne skutki. 

W tracie dyskusji pojawił się również modułowości, jako rozwiązanie problemów z ciągłą wymianą urządzeń na nowe. Wprowadził go Piotr Kędzierski z T-Mobile Polska „Być może technologia powinna zmierzać w kierunku modułowości, update’owania urządzeń – zamiast kupować nowy sprzęt, moglibyśmy tylko dostosowywać do nowych potrzeb ten, który już mamy.”

W podobny sposób wyzwania dotyczące cyfrowej transformacji komentowała przedstawicielka PARP „Światowa gospodarka idzie w kierunku oferowania produktów w formie usług. To będzie jeden z ważniejszych obszarów rozwojowych.” 

Miasta też mogą być zielone

Przyszłość budownictwa mieszkaniowego wielokrotnie była poruszana podczas całego Szczytu Klimatycznego. Tym razem jednak paneliści skupili się idei zrównoważonej urbanistyki, rozmawiając o perspektywach jakie czekają polskie miasta w kontekście zrównoważonego rozwoju. Rozmawiano też o nowych technologiach i rozwiązaniach, a także o tym, w jaki sposób postrzegają je konsumenci.

Iwona Sroka z Murapol S.A. zauważyła „Rok z pandemią sprawił, że coraz więcej klientów zwraca uwagę na tak zwane eko trendy w budownictwie mieszkaniowym.”

Rozmowa dotyczyła również fotowoltaiki. Marcin Ścigan z Ministerstwa Klimatu i Środowiska podkreślał: „Rok 2020 w kontekście instalacji fotowoltaiki w gospodarstwach domowych był rokiem przełomowym. Nagle w ciągu 12 miesięcy okazało się że w zasadzie 5% gospodarstw domowych 5% domów Polsce czyli około 300000 w domu zainstalowano panele. A przecież jeszcze do niedawna było uznawane to było za coś drogiego, coś nie dostosowanego do Polski.” 

O tym temacie mówił też Piotr Śmieja z Red Snake „Te korzyści związane z wykorzystaniem energii słonecznej są łatwiejsze do wyliczania, bo jesteśmy w stanie bardzo łatwo ten bilans energetyczny stworzyć. Przypominam, że każdy budynek w Polsce, który jest projektowany ma tworzoną charakterystykę energetyczną. To projektanci tych budynków wyliczają zapotrzebowanie na ciepło, na wodę użytkową dla całego obiektu, a statystycznie też wiemy, ile na pozostaje na inne potrzeby.” 

RYNEK ODPADÓW KOMUNALNYCH NA LEGISLACYJNYM ROZDROŻU 

Zdaniem ekspertów nie ma dziś szans, by opłaty za śmieci spadły do dawnego poziomu, jedyne czego dziś możemy oczekiwać to kolejnych wzrostów cen. Sam panel skupił się właśnie wokół wzrostu cen i bilansu ostatnich reform prawa odpadowego. Rozważano też na temat zmian legislacyjnych, które przemodelują ten rynek w przyszłości. Cała branża odpadowa wyraża swój niepokój spowodowany brakiem zaplanowanych reform, przede wszystkim w kontekście systemu ROP (Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta). Zaapelowała też o jak najszybsze przyjęcie przepisów, które zagwarantują wyższe dofinasowanie gospodarki odpadami. Sam panel był jedną z najbardziej emocjonujących dyskusji podczas całego wydarzenia. 

TOGETAIR 2021 – Wiedza i inspiracje

To był ostatni dzień Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021. Wydarzenia, śledzonego na żywo przez miliony użytkowników w całym kraju. 

– Do udziału w Szczycie Klimatycznym TOGETAIR zaprosiliśmy ekspertów, którzy dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem, nie mamy wątpliwości, do wielu cennych zmian. Jesteśmy dumni, że mogliśmy stać się przestrzenią do takiej wymiany myśli i wiedzy. TOGETAIR to więcej niż kongres - to miejsce do poznania możliwości posłuchania ludzi, zdobywania wiedzy ekologicznej w dowolnym, najbardziej dogodnym momencie. Przypominamy, że treści ze Szczytu dostępne są przez cały rok – komentuje Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze i pomysłodawczyni całego wydarzenia. 

– W tym roku TOGETAIR był  połączeniem projeku raportu i debaty o ogólnopolskim i międzynarodowym zasięgu, którego celem było wyeksponowanie polskich działań, zarówno na szczeblu administracji krajowej, jak i przedstawienie w Unii Europejskiej polskiego stanowiska na rzecz ekologii i zmniejszenia emisji CO2 – precyzował Artur Beck, Producent i organizator Szczytu Klimatycznego TOGATAIR, Prezes Fundacji Pozytywnych Idei. (materiały prasowe)

Reklama

Komentarze

    Reklama