Reklama

Klimat

Sekretarz skarbu USA: unijny węglowy podatek graniczny może zadziałać

Fot. Flickr/federalreserve
Fot. Flickr/federalreserve

„Podatek węglowy lub wprowadzenie cen emisji dwutlenku węgla to bardzo skuteczny sposób na redukcję emisji, ale nic nie wymaga od krajów, aby postępowały w ten sposób” – powiedziała Reuterowi w wywiadzie.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen uznała we wtorek stosowanie systemów ustalania cen emisji dwutlenku węgla, tj. planowana nowa europejska opłata graniczna, ale podkreśliła, że takie posunięcia powinny uwzględniać postępy w zakresie redukcji emisji poczynione w inny sposób.

Yellen była w Brukseli na dzień przed przedstawieniem przez Unię Europejską dużego pakietu środków mających na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Wśród nich nakreśli mechanizm korekty granic emisji (CBAM), mający na celu ograniczenie emisji poprzez tworzenie zachęt finansowych do bardziej ekologicznej produkcji i zniechęcanie do „wycieku emisji”, tj. przenoszenie działalności do krajów o mniej uciążliwych ograniczeniach.

 „I bardzo ważne jest, aby przemyśleć, jeśli kraj przyjmie korektę granicy emisji dwutlenku węgla, jak powinien traktować kraje, które również osiągnęły przyjazne dla środowiska techniki produkcji, ale za pomocą innych środków” – dodała.

Zgodziła się, że kraje, które chcą ograniczyć własne emisje, są uprawnione do przeciwdziałania możliwej ucieczce emisji.

„Myślę, że to ważna zasada, która będzie miała zastosowanie do Stanów Zjednoczonych, kiedy dojdziemy do tego punktu, a na pewno dla Unii Europejskiej i innych krajów” – powiedziała.

Yellen, w oddzielnych uwagach skierowanych do dziennikarzy w Brukseli, powiedziała, że mechanizm dostosowania granicy emisji dwutlenku węgla zapewni, że wysiłki na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w niektórych krajach nie przeniosą działań o wysokiej emisji do innych państw o niższych standardach.

Powiedziała jednak, że powszechnie uznaje się, że potrzeba więcej pracy nad tym, jak zintegrować te mechanizmy na całym świecie.

Reklama
Reklama

„Istnieje jasne uzasadnienie chęci posiadania takiego mechanizmu” – powiedziała. „Ale naprawdę dużo mamy do zrobienia, jeśli chcemy, aby te reżimy były interaktywne” – dodał.

Pakiet UE, który zostanie przedstawiony w środę, jest częścią wysiłków bloku na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych netto o 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Komisja Europejska zapowiedziała, że jej plan będzie zgodny z zasadami Światowej Organizacji Handlu i sprawiedliwy, wymagając od importerów towarów takich jak stal kupowania certyfikatów emisji po tej samej cenie, co producenci krajowi. Plan jednak wzbudził to obawy w wielu krajach.

Reklama

Komentarze

    Reklama