Reklama

Klimat

Saudyjczycy przyłapani na „klimatycznym” oszustwie

Fot. www.aramco.com
Fot. www.aramco.com

Koncern Saudi Aramco został przyłapany na klimatycznym kłamstwie. Wbrew pierwotnym zapowiedziom spółka nie ujawniała swoim inwestorom pełnych informacji na temat poziomu emisji - informuje Bloomberg.

Przed debiutem giełdowym w roku 2019 saudyjski gigant obiecywał potencjalnym inwestorom, że kupią udziały w firmie, która emituje mniej dwutlenku węgla niż inne podmioty z branży. Rzeczywistość okazała się jednak brutalna.

Z informacji, do których dotarli dziennikarze Bloomberga wynika ,że Saudi Aramco ujawniała niekompletne dane na temat emisyjności. I mowa tu o poważnych przekłamaniach, ponieważ okazało się, że Saudyjczycy pomijali w swoich wyliczeniach dużą część emisji ze swoich rafinerii oraz zakładów petrochemicznych. 

Reklama
Reklama

Wielkość ukrytych emisji szacowana jest na 55 mln ton, czyli tyle, ile w czasie roku „produkuje” Portugalia. Uwzględnienie tych danych oznacza, że prawdziwe emisje Saudi Aramco są prawie dwukrotnie wyższe niż deklarowane.

Mechanizm jest prosty - Saudyjczycy uwzględniają w swoich raportach jedynie obiekty zlokalizowane na terytorium Królestwa oraz te, których są większościowymi właścicielami. Kłopot polega jednak na tym, że w wielu przypadkach ich zakłady to spółki joint venture, nierzadko usytuowane za granicą.

Reklama

Komentarze

    Reklama