Reklama

Klimat

Rząd i Allegro będą razem walczyć z tzw. kopciuchami

Rząd wspólnie z prywatnym biznesem chce walczyć z tzw. kopciuchami, czyli piecami węglowymi niespełniającymi wymaganych prawem norm jakościowych. W tym celu w środę w resorcie przedsiębiorczości i technologii podpisano m.in. z Allegro deklarację o przeciwdziałaniu nielegalnej sprzedaży kopciuchów.

Deklaracja dotycząca współpracy w przeciwdziałaniu nielegalnemu obrotowi towarami zwiększającymi emisję szkodliwych pyłów do atmosfery, podpisali: minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze Piotr Woźny, członek zarządu Allegro Damian Zapłata oraz Tom Ruhan, prokurent i general counsel Allegro, a także Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

"Od stycznia 2017 roku bardzo intensywnie zajmujemy się poprawą jakości powietrza w Polsce. To, że jest to problem powszechny udało nam się przekonać nie tylko rząd, ale też i opinie publiczną. Podejmujemy szereg działań legislacyjnych, które mają sprawić, że w horyzoncie kilku, kilkunastu lat Polacy będą mogli oddychać świeżym powietrzem. W tym celu przyjęliśmy już pewien zestaw regulacji. Pierwszym z nich było rozporządzenie dotyczące standardów emisyjnych dla kotłów na paliwa stałe" - powiedziała w środę minister Emilewicz. 

Chodzi o rozporządzenie MPiT w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe z 2017 r. Minister tłumaczyła, że rozporządzenie to miało wyeliminować z rynku tzw. kopciuchy. Przyznała jednocześnie, że wielu przedsiębiorców omijało niektóre jego przepisy, wprowadzając tego typu kotły na rynek. Chodziło o piece przeznaczone na potrzeby zapewnienia ciepłej wody użytkowej, a także część pieców na biomasę niedrzewną. Dlatego resort zdecydował o nowelizacji tego rozporządzenia. W tym tygodniu w Dzienniku Ustaw zostało opublikowana jego nowelizacja.

"Uszczelniliśmy rozporządzenie w taki sposób, aby kotły, które nie spełniają standardów, nie mogły być wprowadzane do obrotu. Uszczelniliśmy przepisy w zakresie definicji, co to znaczy wprowadzić do obrotu oraz uszczelniliśmy przepisy w zakresie, jakie kotły, na jakie paliwa to rozporządzenie obejmuje" - tłumaczyła minister. 

W rozporządzeniu określono "szczegółowe wymagania dla wprowadzanych do obrotu kotłów na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW, w tym kotłów wchodzących w skład zestawów zawierających kocioł na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne, zwanych dalej +kotłami+". 

Emilewicz przekazała, że resort zdecydował się na współpracę z Allegro, ponieważ portale sprzedażowe są popularnymi miejscami, gdzie można zakupić kotły. 

"Allegro wyraziło gotowość do współpracy. (...) Chcemy, aby kotły które zamierzamy wyeliminować z rynku nie znajdowały się na pewno na portalu Allegro. Jednocześnie chcielibyśmy zaprosić wszystkich innych właścicieli, dysponentów portali, na których sprzedaż się odbywa, aby dołączyli do tego porozumienia. Mam nadzieję, że stworzymy taką dużą, publiczno-prywatną koalicję do walki z kopciuchami, do walki ze smogiem" - powiedziała Emilewicz. 

Zdaniem Piotra Woźnego, podpisanie porozumienia z Allegro, "czyli z największą polską platformą sprzedażową, jest krokiem w takim kierunku, żeby połączyć z jednej strony wprowadzanie regulacji przez państwo, a z drugiej strony rozmawiać z prywatnymi przedsiębiorcami, którzy kontrolują, operują na istotnym kanale dystrybucji". 

"Wierzymy w to, że za przykładem Allegro, pójdą wszystkie inne platformy na których odbywa się handel tymi produktami w Polsce. Mam nadzieję, że to porozumienie, będzie powszechnie obowiązującym standardem i przykładem na to, w jaki sposób rząd wspólnie z sektorem prywatnym może działać na rzecz poprawy jakości życia" - dodał.

Przedstawiciel Allegro przekazał, że z dużą satysfakcją przystępuje do deklaracji o współpracy antysmogowej. "W ramach istniejącego w Allegro od 2004 roku Programu Współpracy w Ochronie Praw, ograniczając wprowadzanie do obrotu kotłów niespełniających standardów, będziemy mogli przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce" - przekazał Zapłata z Allegro.pl. 

W praktyce będzie to wyglądało tak, że Allegro będzie reagować na informacje o pojawiających się na jego aukcjach urządzeniach niespełniających polskich norm. Informacje takie będą mu przekazywać m.in. organizacje pozarządowe, takie jak np. Polski Alarm Smogowy, którego przedstawiciel deklarację ocenił, jako bardzo dobry pomysł tej współpracy. 

Z danych resortu wynika, że na polski rynek rocznie trafia około 200–250 tys. kotłów na paliwa stałe. Dokładnych danych brakuje, ze względu na duże rozproszenie rynku i "szarą strefę" w handlu takimi urządzeniami, którą ocenia się na 20-25 proc. rynku. Ministerstwo podkreśla, że wyeliminowanie tzw. kopciuchów z rynku jest konieczne, by poprawić jakość powietrza w Polsce. Przyczyniają się one bowiem do tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń pochodzących z domów jednorodzinnych i szeregowych. (PAP)  

Reklama

Komentarze

    Reklama