Rosja: stan wyjątkowy po potężnym wycieku paliwa z elektrowni

3 czerwca 2020, 17:19
ehrenamt-3287867_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Stan wyjątkowy kategorii ogólnokrajowej wprowadzono w środę w Norylsku na północy Rosji, gdzie doszło do rozległego wycieku oleju napędowego z miejscowej elektrowni. Służby ratownicze zebrały dotąd ponad 100 ton paliwa i skażonego gruntu z miejsca katastrofy.

Sytuacja w Norylsku, jednym z najbardziej na północ położonych miast świata, była tematem spotkania ministra ds. sytuacji nadzwyczajnych Jewgienija Ziniczewa z prezydentem Władimirem Putinem. Putin zalecił wprowadzenie stanu wyjątkowego. Jak podkreślił, pozwoli to na zaangażowanie sił i środków szczebla federalnego do likwidacji skutków katastrofy.

Ziniczew potwierdził, że informację o katastrofie władze elektrowni przekazały do podległego mu resortu po dwóch dniach - 31 maja. Do wycieku oleju napędowego, w wyniku rozhermetyzowania się zbiornika, doszło 29 maja. Paliwo pokryło odcinek drogi; przejeżdżający nią samochód stanął w płomieniach. Na teren o powierzchni około 350 metrów kwadratowych trafiło około 20 tys. ton paliwa. Dostało się ono do wód rzeki Dandykan i wpadającej do jeziora Piasino rzeki Ambarnaja.

Początkowo stan wyjątkowy ogłoszono tylko w rejonie katastrofy.

Minister energetyki Aleksandr Nowak zwrócił się w środę do największych rosyjskich koncernów branży naftowo-gazowej z prośbą, by korzystając ze swych doświadczeń pomogły w likwidacji skutków katastrofy. Proces ten wymagać będzie oczyszczenia rzek i przylegających do nich gruntów z paliwa. Ziniczew zapowiedział wysłanie 4 czerwca w rejon katastrofy 100 ratowników.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
FR technologiczne imperium
piątek, 5 czerwca 2020, 18:04

Trole z Rosji w takich przypadkach odwracają kota ogonem i przypominają katastrofę z szybu be zatoce meksykańskiej z 2010 roku, jak by to co było 10 lat temu usprawiedliwiało kmto co dzieje się teraz.

Marek1
czwartek, 4 czerwca 2020, 10:15

Cały rejon Norylska to od dekad jedna wielka katastrofa ekologiczna. Nie jedyna zresztą w FR.

:)
czwartek, 4 czerwca 2020, 01:18

rob ercik przyznaj, pomyślałeś, że chodzi o paliwo jądrowe?

x
czwartek, 4 czerwca 2020, 01:05

Czyli jednak ruscy wpadli na ten pomysł z opróżnianiem wypełnionych po kurek zbiorników do rzek, aby zrobić miejsce na na niemozliwą do zatrzymania dalszą produkcję? Ciekawie też brzmi to ostatnie zdanie - "zwrócił się w środę do największych rosyjskich koncernów branży naftowo-gazowej z prośbą, by korzystając ze swych doświadczeń ...." jakby im kazał aby też tak zrobiły... Gdzie "ekolodzy"? W ruskim kraju ich brak?

GB
czwartek, 4 czerwca 2020, 00:50

To nie może być że 100 ton paliwa się rozlalo. Skoro ogłoszono stan wyjątkowy kategorii ogólnokrajowej to musi być coś większego. A znów koło Murmańska most kolejowy się zawalił i praktycznie port jest odcięty od reszty Rosji. Tak swoją drogą jak czynny i bardzo ważny dla portu most mógł się zawalić???? W jakim stanie są mosty w Rosji?

Tweets Energetyka24