Otwarcie gazociągu Turk Stream planowane na 8 stycznia

2 grudnia 2019, 12:29
turk stream
Fot.: kremlin.ru
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


8 stycznia 2020 roku prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdoğan dokonają uroczystej inauguracji gazociągu Turk Stream, prowadzącego z Rosji do europejskiej części Turcji przez Morze Czarne - podała w poniedziałek rządowa "Rossijskaja Gazieta".

Dziennik powołał się na wypowiedź Erdoğana w weekend dla tureckiej telewizji NTV. "Zainaugurujemy jeszcze jeden gazociąg, Turk Stream, 8 stycznia w Stambule" - ogłosił szef tureckiego państwa. Wcześniej - przypomina gazeta - Kreml zapowiadał, że Putin wraz z Erdoğanem weźmie udział w otwarciu gazociągu.

Koncern Gazprom informował w listopadzie o zapełnieniu surowcem dwóch nitek gazociągu, z których każda ma przepustowość 15,75 mld metrów sześciennych. Według ostatnich informacji trwają prace końcowe na terminalu przyjmującym gaz w Turcji.

Pierwsza nitka Turk Stream będzie dostarczać gaz na potrzeby Turcji. Druga ma być w przyszłości przeznaczona na dostawy dla krajów Europy Południowej i Południowo-Wschodniej.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Niuniu
poniedziałek, 2 grudnia 2019, 17:45

To jescze takie ciekawostki. Właśnie w Stambule uroczyście otwarto połączenie gazociąg TANAP z europejską siecią gazową po przez przyłączenie do gazociągu TAP. Powstał w ten sposób Południowy Korytarz Gazowy łączący złoża w Azerbejdżanie z UE. Gazociąg ma dostarczać 10 mld m3 gazu do UE i 6 mld m3 gazu do Turcji. Smaczku sytuacji dodaje akt, że Delegacja Grecji demonstracyjnie opuściła ceremonię otwarcia Transanatolijskiego Gazociągu (TANAP), a Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie potępiające słowa prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana podczas tego wydarzenia. Erdogan w trakcie swego wystąpienia na uroczystości otwarcia powiedział: "Turcja nie zaprzestanie poszukiwań i wierceń na morzu w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru. Ponadto dodał, że „żaden krzyk nie zmusi” jego kraju do wycofania stamtąd statków rozpoznawczych. Było wesoło. Także dziś oficjalnie otwarto gazociąg "Siła Syberii" który ma tłoczyć gazu z Rosji do Chin. Gazociąg uroczyście uruchomili prezydenci Chin i Rosji podczas telemostu. Zgodnie z umową między Gazpromem a chińskim CNPC zawartą w maju 2014 r. Rosja będzie dostarczać do Chin 38 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu rocznie przez 30 lat.   Dostawy objętości 38 miliardów metrów sześciennych osiągną dopiero w 2024 roku. W 2020 roku zakontraktowana wielkość dostaw wyniesie 5 miliardów metrów sześciennych, w 2021 roku - 10 miliardów, w 2022 - 15 miliardów metrów sześciennych. Po osiągnięciu przez gazociąg zdolności projektowej wynoszącej 38 miliardów metrów sześciennych. m gazu rocznie, Chiny staną się drugim co do wielkości odbiorcą rosyjskiego gazu na świecie po Niemczech. Łączna kwota kontraktu w cenach z 2014 roku wyniosła 400 miliardów USD. Chiny obecnie są największym importerem gazu na świecie. Głównymi dostawcami gazu do Chin w 2018 r. był Turkmenistan (33,8 miliarda metrów sześciennych), Australia (23,6 miliarda metrów sześciennych), Katar (10,3 miliarda metrów sześciennych).

Szach mat w jednym ruchu.
środa, 4 grudnia 2019, 08:27

Wspaniale? To coś zmienia jeśli chodzi o Polskę?

Tweets Energetyka24