Reklama

Klimat

Opłaty za wjazd do centrum Londynu starszymi pojazdami

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

Władze Londynu wprowadziły opłatę za wjazd do centrum Londynu starszymi, bardziej zanieczyszczającymi powietrze pojazdami. Nowa opłata emisyjna dotyczy samochodów osobowych, lekkich pojazdów dostawczych oraz motocykli - podał w poniedziałek serwis Automotive News.

Opłata za wjazd do strefy niskoemisyjnej (ULEZ) dotyczy pojazdów z napędem benzynowym, które nie spełniają normy Euro 4 (przyjętej w 2005 r.) oraz diesli niespełniających normy Euro 6 (z 2014 r.). Ich właściciele za wjazd do ULEZ od poniedziałku muszą płacić 12,5 funta (16 dolarów).

Jak zapewnił burmistrz miasta Sadiq Khan, obszar objęty opłatami dla wybranych pojazdów jest jednym z najważniejszych elementów w "planach oczyszczenia londyńskiego powietrza".

Od poniedziałku do piątku, w ciągu dnia, większość kierowców za wjazd do centrum musi również płacić 11,5 funta z tytułu zagęszczenia ruchu - przypomina Automotive News.

Obie opłaty obowiązują na tym samym obszarze Londynu - od stacji kolejowej King's Cross na północy miasta do muzeum Imperial War na jego południu oraz od dzielnicy biznesowej City na wschodzie do siedziby królowej Zjednoczonego Królestwa Pałacu Buckingham na zachodzie stolicy Wielkiej Brytanii. 

Źródło:PAP
  • smog

Komentarze