Reklama

Klimat

Po powodziach Niemcy zwrócą większą uwagę na klimat

Fot. Twitter/Deborah Cole
Fot. Twitter/Deborah Cole

Niemiecki rząd federalny zamierza w przyszłym tygodniu opracować plan odbudowy infrastruktury w regionach dotkniętych powodzią, a władze zamierzają nadal zwracać większą uwagę na kwestie klimatyczne w swojej polityce – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Ponad 150 osób padło ofiarą niszczycielskich powodzi w zachodnich Niemczech, które nastąpiły w wyniku ulewnych deszczy w środku biegłego tygodnia.

"Przyjechałam dzisiaj do Schuld z premierem landu Malu Dreyer, abyśmy mieli prawdziwy obraz tego, co uważam za surrealistyczną i przerażającą sytuację. Nie ma słów w języku niemieckim, aby opisać to zniszczenie" - powiedziała Merkel podczas wizyty w mieście Adenau w Nadrenii-Palatynacie, które zostało dotknięte przez powodzie.

Zapewniła, że ​​władze federalne będą wspierać regiony dotknięte przez powodzie. Niemiecki rząd w środę rozpocznie opracowywanie programu odbudowy infrastruktury.

„Na szczęście Niemcy są w stanie odbudować dotknięte regiony w krótkim okresie, ale w perspektywie średnio- i długoterminowej musimy to zrobić za pomocą polityk, które zwracają większą uwagę na klimat niż miało to miejsce wcześniej” - powiedziała Merkel zapowiadając, że w sierpniu ponownie odwiedzi zalane miasto.

Reklama
Reklama

Jednocześnie podkreśliła, że ​​nie warto wyciągać wniosków tylko na temat skutków jednej powodzi, trzeba brać pod uwagę ogólny obraz.

„Nie można wyciągać wniosków z jednego wydarzenia, ale z całości wszystkich wydarzeń, których doświadczamy w Niemczech, a ich ogrom pokazuje [...] że to jest częściowo z powodu zmian klimatycznych, co oznacza, że ​​musimy podjąć większą inicjatywę" - dodała Merkel.

Komentarze