Reklama

Klimat

NFOŚiGW: 11 maja rusza internetowa Akademia Czystego Powietrza

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Cykl bezpłatnych webinariów Akademia Czystego Powietrza, m.in. o nowych zasadach dofinansowania inwestycji w programie „Czyste Powietrze”, rusza w poniedziałek 11 maja - zapowiedział w środę Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Nowe zasady dofinansowania inwestycji w ramach rządowego programu +Czyste Powietrze+ wraz z prezentacją uproszczonego wniosku o dotację, szkolenia z nowoczesnych technik grzewczych i termomodernizacji budynków oraz obowiązujące przepisy prawne – to tematy, którymi rozpocznie się cykl bezpłatnych webinariów pod nazwą #AkademiaCzystegoPowietrza dla instalatorów, doradców energetycznych i firm z branży budowlanej" - napisał NFOŚiGW.

W komunikacie zaznaczono, że poniedziałkowe spotkania on-line, które rozpoczynają się 11 maja, to wspólna inicjatywa Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polskiego Alarmu Smogowego.

"Pomysł webinariów zrodził się jako odpowiedź na sytuację wywołaną COVID-19, która spowodowała przestój w działalności gospodarczej wielu firm. Przez Akademię Czystego Powietrza chcemy dotrzeć do szerokiego grona podmiotów świadczących usługi wspierane przez program +Czyste Powietrze+ oraz doradzających beneficjentom. Akademia ma podnosić wiedzę na temat dostępnego wsparcia dla przyjaznych środowisku rozwiązań dotyczących zaopatrzenia budynków w energię" – powiedział cytowany w komunikacie minister klimatu Michał Kurtyka.

Przypomniał, że od 15 maja program "Czyste Powietrze" rusza w nowej, uproszczonej wersji; ocenił, że pozwoli to na sprawniejszą i szybszą obsługę beneficjentów. "Jestem przekonany, iż inwestycje wynikające z tego programu będą impulsem dla wzrostu polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa" – dodał Kurtyka.

Narodowy Fundusz poinformował, że pierwsze webinarium – dotyczące nowych zasad w programie "Czyste Powietrze" – odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godz. 12. Po to, by wziąć w nim udział, należy zarejestrować się na stronie: http://nfosigw.gov.pl/formularze/

Szkolenie poprowadzą eksperci z Wydziału Czystego Powietrza NFOŚiGW, którzy wprowadzą wszystkich zainteresowanych również w kwestie związane ze sposobem składania wniosków o dotacje w nowym "Czystym Powietrzu".

"Program cyklu spotkań Akademii przygotowaliśmy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Wspólnie wybraliśmy zestaw zagadnień najistotniejszych z punktu widzenia skutecznego wdrażania uproszczonego przez nas programu +Czyste Powietrze+. Znalazły się tam zarówno bardzo praktyczne wątki, takie jak instruktaż wypełniania nowego wniosku o dotację w +Czystym Powietrzu+, jaki kwestie istotne dla fachowców z firm remontowo-budowlanych, instalatorów kotłów i osób zajmujących się ocieplaniem domów. Nasze kompendium wiedzy przyda się wszystkim podmiotom doradzającym beneficjentom programu +Czyste Powietrze+ i wykonującym inwestycje w wymianę starego pieca, termomodernizację domu czy przydomową fotowoltaikę" – wyjaśnił cytowany w komunikacie pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” i prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

Fundusz poinformował, że drugie szkolenie, które poprowadzi Paweł Lachman z PORT PC, odbędzie się 18 maja o godz. 12; obejmie dwa zagadnienia: wymagania dotyczące kart produktów oraz etykiet energetycznych urządzeń grzewczych i wentylacyjnych, a także uchwały antysmogowe w Polsce w kontekście programu "Czyste Powietrze".

Kolejne webinaria, których będzie w sumie kilkanaście, zaplanowano do lipca br. Będzie się można na nie rejestrować na stronie NFOŚiGW. Zaznaczył, że obowiązuje kolejność i limit pięciuset zgłoszeń, a ci, którzy nie zdążą się zapisać na poszczególne spotkania, będą mogli je obejrzeć w późniejszym terminie – na kanale Youtube NFOŚiGW.

"Akademia Czystego Powietrza jest odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby szkoleniowe grup zawodowych zajmujących się inwestycjami w wymianę starych urządzeń grzewczych i dociepleniem budynków. Niedawno przeprowadziliśmy badania z których wynika, iż wiedza na temat dostępnych programów wsparcia czy termomodernizacyjnej ulgi podatkowej jest wśród tych podmiotów bardzo ograniczona" - powiedział cytowany w komunikacie lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła. Dodał, że jednocześnie podmioty te są ważne, gdyż mają bezpośredni kontakt z tymi, którzy planują wymianę źródła ciepła czy docieplenie domu.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomniał, że celem programu "Czyste Powietrze" – z budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029 – jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Nabór wniosków o dofinansowanie na nowych zasadach rozpocznie się 15 maja br.; beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do 20 tys. zł; jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie 30 tys. zł.

Zaznaczył, że będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br., a zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.

Komentarze