• Partner główny
    Logo Orlen

Klimat

Na Islandii powstała największa na świecie instalacja do pochłaniania CO2

Fot. www.facebook.com/climeworks
Fot. www.facebook.com/climeworks

W środę działalność rozpocznie największy na świecie „zakład”, którego zadaniem jest wychwytywanie dwutlenku węgla bezpośrednio z powietrza oraz magazynowanie go pod ziemią - informuje Reuters.

Agencja podaje, że instalacja jest owocem współpracy szwajcarskiego startupu Climeworks AG z islandzką firmą Carbfix. Jej zadaniem jest pochłanianie 4000 ton CO2 rocznie, co jest odpowiednikiem emisji około 790 samochodów. W tym miejscu warto nadmienić, że z danych MAE wynika, iż w ubiegłym roku globalne emisje wyniosły aż 31,5 miliarda ton.

Reklama
Reklama

Powstała na Islandii instalacja  o nazwie Orca, składa się z ośmiu dużych „kontenerów”, które do ekstrakcji dwutlenku węgla wykorzystują m.in. wysoce zaawansowane filtry. Eksperci Reutera tłumaczą, że następnie dochodzi do mieszania wyizolowanego „materiału” z wodą, a następnie zatłoczenia go głęboko pod ziemię. Zakład jest zasilany energią odnawialną, pochodzącą z pobliskiej elektrowni geotermalnej. 

Na świecie działa obecnie 15 podobnych urządzeń. Międzynarodowa Agencja Energii podaje, że wychwytują one rocznie 9000 ton dwutlenku węgla. To niewiele, ponieważ jest to wciąż kosztowna technologia, niemniej biznes na całym świecie uważnie przygląda się jej rozwojowi. Reuters podaje, że amerykańska spółka naftowa Occidental buduje instalację, która ma pochłaniać nawet 1 milion ton CO2 rocznie. Jej lokalizacja, w pobliżu złóż ropy naftowej, ma pomóc w zmniejszaniu śladu węglowego.

Komentarze