Reklama

Klimat

Fundacje Ikei i Rockefellerów przeznaczą miliard dolarów na zielone inwestycje

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

IKEA Foundation i Rockefeller Foundation ogłosiły, że zamierzają utworzyć wspólny fundusz na rzecz zielonych inwestycji. Docelowo na wsparcie walki ze zmianami klimatu giganci chcą przeznaczyć miliard dolarów - informuje Financial Times.

Inicjatorzy chwalą się, że będzie to jedno z największych przedsięwzięć związanych z energetyką rozproszoną. Podstawowym celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 1 mld ton oraz poprawa jakości życia miliarda osób. 

Per Haggenes, dyrektor generalny IKEA Foundation zwraca uwagę że jeśli nie przestawimy się z paliw kopalnych na energetykę odnawialną, to  „nie spełnimy ambicji porozumienia paryskiego, a miliony rodzin pozostaną w ubóstwie". 

Reklama
Reklama

„Naszą wspólną ambicją jest stworzenie platformy wspierającej programy energii odnawialnej, która może szybko i skutecznie zapewnić redukcję gazów cieplarnianych oraz przyspieszyć transformację energetyczną (…) Ostatecznie naszym celem jest zjednoczenie państw i społeczeństw w pilnych działaniach na rzecz rozwiązania kryzysu klimatycznego, zmniejszenia 1 miliarda ton emisji gazów cieplarnianych, a dzięki temu, mamy nadzieję, uzyskanie pozytywnego wpływu na życie 1 miliarda ludzi” - kontynuował Per Heggenes.

Komentarze