Reklama

Klimat

Europa: za nami najcieplejszy październik w historii

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Ostatni miesiąc był najcieplejszym w historii październikiem w Europie w historii pomiarów. Lód morski Arktyki cofał się a północne regiony szczególnie odczuły skutki wzrostu temperatury powietrza.

Według danych Copernicus Climate Change Service, Europa była o 1,6 stopnia Celsjusza powyżej swojej średniej historycznej z 30 lat. Globalne temperatury o 0,62 stopnia Celsjusza wyższe od średniej sprawiły, że w zeszłym miesiącu październik był trzecim najcieplejszym październikiem na świecie w historii, przedłużając wieloletni trend ocieplenia. 

„Ten październik nie przyniósł zaskakującego rekordu, ale rekord oczekiwany” - powiedział w oświadczeniu Copernicus. Rekordy temperatur będą padać częściej w wyniku globalnego ocieplenia - twierdzi grupa naukowa wspierana przez UE.

W niektórych częściach Europy północnej i wschodniej, Syberii, Alasce i Płaskowyżu Tybetańskim panowało szczególne anomalia, podczas gdy fale upałów nadal były odczuwalne w częściach Ameryki Południowej i Afryki, według naukowców. Wielu Amerykanów nie odczuwało upału, ponieważ temperatury w centralnych częściach Stanów Zjednoczonych i południowej Kanadzie pozostawały zbliżone średniej.

Październik był również czwartym z rzędu miesiącem, w którym Północna Droga Morska była całkowicie lub prawie wolna od lodu. Mowa o korytarzy żeglugowym wzdłuż północnego wybrzeża Rosji oraz Kanady. W maju statek towarowy odbył najwcześniejszą  podróż   na  trasie zwykle pokrytej lodem.

Raport Copernicus został opublikowany po środowym formalnym wyjściu Stanów Zjednoczonych z porozumienia klimatycznego z Paryża, zobowiązania mającego na celu powstrzymanie wzrostu globalnych temperatur o ponad 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Joe Biden obiecał wrócić do porozumień, jeśli zostanie wybrany na prezydenta drugiego co do wielkości emitenta gazów cieplarnianych na świecie.

Reklama
Reklama

Komentarze