Klimat
Europa: za nami najcieplejszy październik w historii
Ostatni miesiąc był najcieplejszym w historii październikiem w Europie w historii pomiarów. Lód morski Arktyki cofał się a północne regiony szczególnie odczuły skutki wzrostu temperatury powietrza.
Według danych Copernicus Climate Change Service, Europa była o 1,6 stopnia Celsjusza powyżej swojej średniej historycznej z 30 lat. Globalne temperatury o 0,62 stopnia Celsjusza wyższe od średniej sprawiły, że w zeszłym miesiącu październik był trzecim najcieplejszym październikiem na świecie w historii, przedłużając wieloletni trend ocieplenia.
„Ten październik nie przyniósł zaskakującego rekordu, ale rekord oczekiwany” - powiedział w oświadczeniu Copernicus. Rekordy temperatur będą padać częściej w wyniku globalnego ocieplenia - twierdzi grupa naukowa wspierana przez UE.
W niektórych częściach Europy północnej i wschodniej, Syberii, Alasce i Płaskowyżu Tybetańskim panowało szczególne anomalia, podczas gdy fale upałów nadal były odczuwalne w częściach Ameryki Południowej i Afryki, według naukowców. Wielu Amerykanów nie odczuwało upału, ponieważ temperatury w centralnych częściach Stanów Zjednoczonych i południowej Kanadzie pozostawały zbliżone średniej.
Październik był również czwartym z rzędu miesiącem, w którym Północna Droga Morska była całkowicie lub prawie wolna od lodu. Mowa o korytarzy żeglugowym wzdłuż północnego wybrzeża Rosji oraz Kanady. W maju statek towarowy odbył najwcześniejszą podróż na trasie zwykle pokrytej lodem.
Raport Copernicus został opublikowany po środowym formalnym wyjściu Stanów Zjednoczonych z porozumienia klimatycznego z Paryża, zobowiązania mającego na celu powstrzymanie wzrostu globalnych temperatur o ponad 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Joe Biden obiecał wrócić do porozumień, jeśli zostanie wybrany na prezydenta drugiego co do wielkości emitenta gazów cieplarnianych na świecie.