Reklama

Klimat

Davos: 400 firm przemysłowych i transportowych zawiera sojusz klimatyczny

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ponad 400 firm z największych na świecie branż emitujących gazy cieplarniane - od transportu morskiego po hutnictwo - zgodziło się współpracować nad planami dekarbonizacji do 2050 roku.

Porozumienie, które ma zostać ogłoszone na wirtualnym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, obejmuje gigantów, tj. Arcelor Mittal, Maersk czy Shell. Ma on wzmocnić rosnące międzynarodowe ambicje redukcji emisji gazów cieplarnianych, które zdaniem naukowców będą konieczne, aby uniknąć katastrofalnych skutków zmiany klimatu.

Firmy, które zawarły umowę reprezentują siedem globalnych branż - stal, cement, chemikalia, aluminium, transport morski, lotniczy i ciężarowy - które łącznie odpowiadają za prawie jedną trzecią światowej emisji gazów cieplarnianych.

Umowa, nazwana Mission Possible Partnership, zobowiązuje te firmy do współpracy z konkurentami, inwestorami, dostawcami i klientami w celu opracowania „porozumień w sprawie działań na rzecz klimatu” do 2024 r., aby osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r.

Partnerstwo ma na celu przyspieszenie globalnych wysiłków na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża. Jednak obietnice krajów, by zrealizować cel, jakim jest powstrzymanie wzrostu globalnych temperatur do 1,5 stopnia C, nie są wystarczające i wymagają od kluczowych branż ograniczenia emisji.

Reklama

Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama