Reklama

Klimat

Chiny walczą z najdłuższą falą upałów od ponad 60 lat

Fot. Vin Crosbie / Flickr

Reuters podaje, że chińskie władze podejmują „nadzwyczajne” środki, aby dostarczyć wodę do regionów najbardziej dotkniętych suszą oraz upałami. Zagrażają one nie tylko ludziom, ale także uprawom oraz zwierzętom.

Agencja przywołuje stanowisko chińskiego Ministerstwa Zasobów Wodnych, którego zdaniem susza w dorzeczu Jangcy „niekorzystnie wpływa na bezpieczeństwo” w zakresie dostępu do wody. Dotyczy to zarówno ludności i zwierząt na obszarach wiejskich, jak i rolnictwa.

Resort zapowiedział, że Zapora Trzech Przełomów zwiększy w ciągu najbliższych dziesięciu dni zrzut wody o 500 mln m3. Wezwano również regiony do dokładnej oceny sytuacji oraz opracowania planów działania - obejmujących m.in. transfery wody z innych miejsc.

Czytaj też

W walce z suszą wykorzystywana jest również technika polegająca na rozpylaniu przez samoloty aerozolu z cząstkami jodku srebra w celu wywołania opadów. Problemem w wielu miejscach są jednak niestety zbyt rzadkie chmury.

Reuters przypomina, że Chiny zmagają się z najdłuższą falą upałów od rozpoczęcia „pełnowymiarowych” pomiarów w roku 1961. Trwa ona już 64 dni. Liczba stacji, które odnotowały temperaturę przekraczającą 40 stopni Celsjusza przekroczyła 262.

Komentarze