Reklama

Klimat

Badanie: niebieski wodór emituje więcej niż gaz ziemny

Fot. Canva
Fot. Canva

Niebieski wodór, czyli rodzaj wodoru, który produkowany jest z paliw kopalnych w połączeniu z wychwytem dwutlenku węgla, może być gorszy dla środowiska niż gaz ziemny czy nawet węgiel - sugeruje nowe badanie.

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Cornell University i Stanford, sugeruje również, że ślad węglowy niebieskiego wodoru jest aż o 60% wyższy niż w przypadku spalania oleju napędowego do ogrzewania - donosi Energy Live News.

"Politycy na całym świecie, od Wielkiej Brytanii i Kanady po Australię i Japonię, stawiają kosztowne zakłady na błękitny wodór jako wiodące rozwiązanie w transformacji energetycznej" - powiedział w oświadczeniu jeden z autorów, profesor ekologii i biologii środowiskowej Robert Howarth z Cornell University.

"Nasze badania są pierwszymi, które w recenzowanym czasopiśmie przedstawiają znaczącą intensywność emisji w cyklu życia błękitnego wodoru. Jest to sygnał ostrzegawczy dla rządów, że jedynym 'czystym' wodorem, w który powinny inwestować fundusze publiczne, jest prawdziwie zerowy netto, zielony wodór wytwarzany z energii wiatrowej i słonecznej" - powiedział również Howarth.

Autorzy badania sugerują, że ze względu na ogromne ilości gazu ziemnego, których wymaga błękitny wodór, jego ślad emisyjny jest większy niż szarego wodoru, który w ogóle nie wykorzystuje wychwytywania dwutlenku węgla. Ślad emisyjny nie zależy również od konkretnej technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. 

Reklama
Reklama

"Naprawdę nie ma roli dla niebieskiego wodoru w bezemisyjnej przyszłości" - stwierdzili autorzy. "Sugerujemy, że niebieski wodór jest najlepiej postrzegany jako rozproszenie uwagi, coś, co może opóźnić potrzebne działania w celu prawdziwej dekarbonizacji globalnej gospodarki energetycznej" – dodali. 

Wodór jest uważany za przyszłość nautralnego klimatycznie systemu energetycznego. Najczystszym rodzajem jest zielony wodór, który zamiast z odnawialnych źródeł energii, jest produkowany z wody, poddawanej elektrolizie z wykorzystaniem energii elektrycznej z farm wiatrowych i słonecznych. Najczystszy wodór jest jednak również najdroższy, choć prognozy przewidują szybki spadek kosztów.

Obecnie najpowszechniej produkowany i najtańszy jest wodór szary. Jest on produkowany z gazu ziemnego w procesie zwanym reformingiem metanu parą wodną, w którym metan zawarty w gazie jest podgrzewany parą wodną - w wyniku tego procesu powstaje wodór i tlenek węgla.

Reklama

Komentarze

    Reklama