Reklama

Analizy i komentarze

Noblista o bateriach. Wykład prof. Whittinghama na Politechnice Warszawskiej [RELACJA]

Autor. Fot. Tomasz Murawski

Małe układy bateryjne już teraz mogą zastępować elektrownie węglowe - mówił prof. M. Stanley Whittingham.

Reklama

We wtorek 22 listopada w auli Politechniki Warszawskiej odbył się wykład prof. M. Stanleya Whittinghama, laureata Nagrody Nobla z dziedziny chemii. Naukowiec mówił o bateriach i przyszłości magazynowania energii. „Małe układy bateryjne już teraz mogą zastępować elektrownie węglowe, co już stało się w moim mieście. W stanie Nowy Jork już teraz nie ma żadnej elektrowni węglowej” - wspominał.

Reklama

Badacz osadzał to w kontekście szerokiej rewolucji energetycznej, którą przechodzi świat. „W USA energia odnawialna kosztuje mniej niż nowa elektrownia węglowa” - stwierdził.

Profesor Whittingham zwrócił też uwagę na problemy transformacji, zwłaszcza te związane z magazynowaniem energii, czyli rozwiązaniem będącym nierozerwalną częścią przechodzenia na neutralność klimatyczną. Wspomniał m. in., że najpopularniejszym obecnie sposobem magazynowania są jednostki szczytowo-pompowe. Te jednak zajmują sporo miejsca i wywołują protesty lokalnych mieszkańców. „Ludzie nie chcą magazynów szczytowo-pompowych w swoim sąsiedztwie” - stwierdził Whittingham.

Reklama

Czytaj też

Główna część wystąpienia poświęcona była bateriom litowo-jonowym, które są specjalnością profesora Whittinghama. Wskazał on m. in., że dzięki tym urządzeniom możliwa była rewolucja komunikacyjna - baterie litowo-jonowe pozwoliły np. rozwinąć telefonię komórkową. „Baterie litowe są obecnie dominującą formą przenośnego magazynowania energii” - dodał uczony, zaznaczając, że spodziewa się ich ciągłej dominacji przez następną dekadę.

Whittingham wyznaczył też cele rozwojowe dla Europy i USA w kwestii magazynowania energii. Według niego naczelnym zadaniem jest przeskoczenie Azji w produkcji baterii i stworzenie zrównoważonego górnictwa potrzebnych surowców.

Profesor Whittingham jest współtwórcą technologii baterii litowo-jonowych. Za wkład w ich rozwój otrzymał w 2019 roku Nagrodę Nobla. W czasie wizyty na Politechnice Warszawskiej otrzymał także doktorat honoris causa.

Reklama

Komentarze

    Reklama