KGHM rozpoczyna inwestycje w budowę farm fotowoltaicznych

9 lipca 2020, 17:10
6239870791_fd5bb7d409_c
Fot. Michael Coghlan / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Przy należącej do KGHM Hucie Miedzi Legnica powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW - pierwsza z cyklu inwestycji w fotowoltaikę, które chce przeprowadzić miedziowa spółka. Energia produkowana przez farmy będzie wykorzystywana przez należące do KGHM zakłady.

O rozpoczęciu pierwszej z cyklu inwestycji w budowę farm fotowoltaicznych poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej w Hucie Miedzi Legnica prezes KGHM Marcin Chludziński. 

„Tu niebawem zacznie się pierwsza z większych inwestycji, jeśli chodzi o energię z fotowoltaiki. Farma o mocy około 3 MW będzie realizowana przez należącą do KGHM spółkę ZANAM” - powiedział prezes. Chludziński dodał, że energia produkowana na famie będzie używana przez zakłady KGHM. 

Prezes podkreślił, że transformacja energetyczna, niezależność energetyczna, zielona energia i tańsza energia to kluczowy wątek w rozwoju branży miedziowej w Europie. „To też kluczowy wątek w rozwoju naszej firmy i zmiany w podejście do zaopatrywania KGHM w energię” - mówił. 

Chludziński poinformował, że farmy fotowoltaiczne powstaną również w okolicach Huty Głogów i Lubina. 

Prezes podkreślił, że dla KGHM energia, po pracy, jest kluczowym czynnikiem produkcji. „Zużywamy każdego roku 2,8 TWh prądu; 25 proc. w tej chwili pochodzi z naszych źródeł; (...) chcemy przy tym zwiększać naszą produkcję energii” - mówił Chludziński. 

Dodał, że zgodnie z założeniami do 2030 r. KGHM chce zaspokajać 50 proc. zapotrzebowania na energię z własnych źródeł. „Cześć energii będzie pochodzić z fotowoltaiki, ale też z elektrowni wiatrowych. To się wpisuje w trend zielonej miedzi, czyli produkcji miedzi w oparciu o ekologiczne czynniki produkcji” - mówił. 

Chudziński podkreślił, że inwestycje w fotowoltaikę oraz inne zielone źródła energii to „kroki niezbędne”. „To są też kroki, które wpisują się w politykę rządu, i to są kroki, które przyniosą realne pieniądze i oszczędności dla całego KGHM” - powiedział. 

Farmy fotowoltaiczne powstaną na gruntach należących do KGHM – to łącznie ponad 200 ha. Mają powstać trzy elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 13 MW. Oprócz Huty Miedzi Legnica, inwestycje planowane są przy Hucie Miedzi Głogów oraz na terenie Zakładu Hydrotechnicznego w miejscowości Obora koło Lubina.(PAP)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
piątek, 10 lipca 2020, 18:15

A co z podstawową działalnością koncernu - produkcją miedzi? Ewentualnie z działalnością medialną w ramach Fundacji Narodowej? A co z "polskim" samochodem elektrycznym i stacjami do jego ładowania? Może tak KGHM by się skoncentrowało na zarabianiu kasy a nie jej wydawaniu. Co z dewidendą dla właścicieli? To nie własność Rządu RP tylko spółka giełdowa i własność setek tysięcy posiadaczy akcji KGHM.

Tweets Energetyka24