KE o karze za Turów: Polska musi zapłacić. Jak nie zapłaci, to zobaczymy

21 września 2021, 14:26
european-union-6405066_1920
Energetyka24
Energetyka24

"Muszą zapłacić. To jest ich prawny obowiązek. Jeśli nie zapłacą, to zobaczymy" - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, pytany na konferencji w Brukseli o decyzję TSUE, który zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska została w poniedziałek zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Rzecznik KE pytany o tę kwestię wskazał, że KE zwróci się do Polski o zapłatę kar. "Jako część regularnych płatności do budżetu UE, Polska będzie musiała zapłacić środki. Jestem pewien, że jeśli oni nie zapłacą, oczywiście są możliwości podjęcia działań przez KE" - powiedział Mamer.

image

 

"Wydamy notę. Muszą zapłacić. To jest ich prawny obowiązek. Jeśli nie zapłacą, to zobaczymy" - dodał pytany, jak długo KE zamierza czekać na płatności kar.

Rzeczniczka KE Vivian Loonela wskazała, że KE chce, aby Polska natychmiast wstrzymała wydobycie węgla w Turowie. Powiedziała też, że KE podejmie wszelkie możliwości, którymi dysponuje, aby Polska zapłaciła dzienne kary, które nałożył TSUE.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
7plmb
wtorek, 21 września 2021, 17:08

Ani kroku w tył ! Wszystkie kopalnie w okolicy mogą pracować i nie szkodzą a nasza akurat szkodzi.

Wlodzislaw Kostecki
wtorek, 21 września 2021, 20:09

Wreszcie dumna Polska zostanie nauczona, jak należy zachowywać się wśród partnerów unijnych. Musi płacić. To może rządzących nauczyć rozumu.

Klaus
środa, 22 września 2021, 11:25

Ale jakie to partnerstwo ? Jednostronne - my nie możemy, a oni mogą wydobywać? A zatruwanie powietrza prze czechy i niemcy jest ok ? Bo wiatr wieje z ich strony do nas.

Tweets Energetyka24