Kamery i radary będą monitorować ptaki na terenie farm wiatrowych PGE Energia Odnawialna

7 sierpnia 2019, 12:53
kis2_t5a_dsc00565
Fot. www.pgeeo.pl
Energetyka24
Energetyka24

Na terenie dwóch farm wiatrowych, PGE Energia Odnawialna przetestuje innowacyjny system firmy Bioseco, chroniący ptaki przed kolizją z turbinami wiatrowymi.

Urządzenia zostaną zamontowane na FW Kisielice i FW Lotnisko. Wykorzystując dane z kamer wizyjnych oraz radaru będą w stanie wykryć ptaki w odległości nawet 500 m od turbiny. System umożliwi automatyczne rozpoznawanie ptaków, przypisywanie ich do grup, śledzenie ich lotu, a nawet określenie kierunku, w którym się przemieszczają. Jeśli ptaki znajdą się w strefie buforowej w odległości mniejszej niż 300 m od wiatraka, turbina zostanie automatycznie zatrzymana. W dalszej kolejności będzie uruchomiona ostrzegawcza sygnalizacja świetlna. 

Pilotażowe rozwiązanie istotnie zmniejszy ryzyko kolizji ptaków z turbinami wiatrowymi. Wpłynie również korzystne na utrzymanie cennej bioróżnorodności na terenach farm. Rozwiązanie może przynieść ponad to PGE Energia Odnawialna oszczędności, ponieważ spółka nie będzie już ponosiła kosztów związanych z okresowym wyłączeniem elektrowni wiatrowej podczas migracji ptaków. 

Nad całym procesem czuwać ma zespół ekspertów, w tym ornitologów, który na bieżąco będzie porównywać wyniki zebrane przez system, oceniać jego skuteczność oraz wskazywać kierunki rozwoju. 

Pilotaż na FW Kisielice i FW Lotnisko - w okolicy, których mają swoje siedliska m.in. bieliki, orliki krzykliwe, żurawie, błotniaki stawowe i bociany białe - potrwa dwa lata. Jeśli zakończy się sukcesem możliwa jest implementacja na stałe tego rozwiązania na innych farmach wiatrowych Grupy Kapitałowej PGE. (PGE EO)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24