Reklama

Górnictwo

JSW przygotowuje się do redukcji zatrudnienia

Jastrzębska Spółka Węglowa rozpoczyna w tym tygodniu kampanię informacyjną wśród pracowników dotyczącą urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych. Będą z nich mogli skorzystać pracownicy, który zdecydują się na przejście do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jest to jeden z elementów realizowanego przez spółkę programu restrukturyzacji.

Akcja ma na razie charakter sondażowy – spółka chce się zorientować, ilu pracowników będzie zainteresowanych programem osłon. Proces przekazywania majątku do SRK a następnie przechodzenia pracowników zostanie uruchomiony dopiero po uzyskaniu wszystkich zgód formalnych i dokonaniu uzgodnień ze stroną społeczną. 

Jako pierwsi z pakietu osłonowego przewidzianego w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego będą mogli skorzystać pracownicy ruchu Jas-Mos, w którym najbardziej efektywne złoża zostały już wyeksploatowane.

Do urlopu górniczego są uprawnieni pracownicy zatrudnieni pod ziemią, którym brakuje do emerytury nie więcej niż 4 lata oraz pracownicy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, którym zostało do emerytury nie więcej niż 3 lata.  Z jednorazowych odpraw pieniężnych będą mogli skorzystać pracownicy powierzchni (także zakładów przeróbczych), którzy przepracowali w przedsiębiorstwie górniczym, co najmniej 5 lat, a do emerytury zostało im więcej niż 12 miesięcy. 

Spółka przygotowała dla pracowników broszury informacyjne, w których znajdują się informacje o możliwościach i warunkach skorzystania z pakietu. Za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie internetowej JSW można także zgłaszać dodatkowe pytania i składać deklaracje woli skorzystania z uprawnień.

Oprócz tego w kopalniach zostaną uruchomione punkty informacyjne – w pierwszej kolejności w ruchu Jas-Mos.

Zobacz także: JSW zawarła porozumienie ws. wykupu obligacji

Zobacz także: Ekspert: "Polska nie poradzi sobie bez węgla"

Reklama

Komentarze

    Reklama