Reklama

Ropa

JP Morgan: OPEC nie zdecyduje się na interwencję na rynku ropy

  • Fot. www.blok5i6.pl
    Fot. www.blok5i6.pl

Zdaniem banku inwestycyjnego JP Morgan podczas grudniowego szczytu OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) nie dojdzie do zmiany dotychczasowej strategii kartelu. Tym samym trend niskich cen ropy będzie kontynuowany.

Analitycy JP Morgan podkreślają, że bliskowschodni członkowie kartelu wydają się być dużo lepiej przygotowani do niskich cen ropy aniżeli afrykańscy i południowoamerykańscy. Z tego powodu Arabia Saudyjska, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie powinny kontynuować swoje działania obliczone na utrzymanie niskich cen surowca, które pozwalają im walczyć o rynek dzięki uderzeniu w rentowność  projektów łupkowych.

Na kontynuowanie dotychczasowej polityki przez OPEC ma mieć także duży wpływ przeświadczenie o tym, że kartel posiada dziś dużo mniejszy wpływ na rynki globalne i nie będzie w stanie bez pomocy innych krajów-eksporterów ograniczyć utrzymującej się nadpodaży ropy. Tymczasem niedawne próby wciągnięcia Rosji w orbitę organizacji zakończyły się fiaskiem.

Zdaniem analityków JP Morgan należy spodziewać się, że w 2015 r. OPEC będzie wydobywać średnio 31,5 mln baryłek dziennie, a w 2016 r. – 32,2 mln. Może to oznaczać kontynuację trendu niskich cen ropy, tym bardziej, że Chiny – jej największy importer- rozwijają się w dużo niższym tempie niż przewidywano.

Zobacz także: Państwo Islamskie zaatakowało największy port naftowy Libii

Zobacz także: Niskie ceny ropy uderzają w Arabię Saudyjską

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama