Jest ponadpartyjna zgoda ws. atomu w Polsce. Posłowie piszą do premiera

22 czerwca 2021, 17:05
Zrzut ekranu 2021-01-8 o 19.14.09
Fot. Pixabay

Posłowie Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji, Lewicy i Solidarnej Polski zaapelowali do premiera o zorganizowanie spotkania w sprawie projektu jądrowego. Inicjatorem akcji był poseł Janusz Kowalski.

We wtorek 22 czerwca poseł Janusz Kowalski złożył w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów apel do szefa rządu o zorganizowanie ponadpartyjnego spotkania w sprawie polskiego projektu jądrowego. Pod wnioskiem podpisali się: poseł Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska), poseł Krzysztof Bosak (Konfederacja), posłanka Paulina Matysiak (Lewica Razem) i sam inicjator.

„Jako uczestnicy zorganizowanej przez portal Energetyka24 eksperckiej debaty pt. <<Pora na atom. Energia jądrowa dla Polski>> zwracamy się z propozycją organizacji przez Pana Premiera spotkania z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnych w sprawie planu budowy w Polsce elektrowni jądrowych” - wskazują wnioskodawcy.

„Przyjęcie przez Sejm RP zgodnej z polską racją stanu uchwały w sprawie Nord Stream 2 jest dobrym przykładem ponadpolitycznej współpracy polskich ugrupowań politycznych. W naszej ocenie program budowy elektrowni jądrowych w Polsce, którego okres realizacji obejmie od 3 do 5 kadencji Sejmu, musi być realizowany ponad podziałami politycznymi” - dodają.

Według polskiego projektu energetyki jądrowej nad Wisłą powstać mają trzy elektrownie jądrowej o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwszy blok jądrowy ma być oddany do użytku w 2033 roku.

image

 Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Autorski
piątek, 25 czerwca 2021, 14:28

Szybciej powstaną prywatne reaktory albo budowane przez korporacje na ich własnym terenie, niż ta nasza państwowa EJ. Gdyby politycy chcieli to zrobić, to już by dawno się udało. Ktoś po prostu nie chce by u nas taka energetyka powstała, bo zarabia więcej, łatwiej i lepiej za pomocą energetyki konwencjonalnej. No i to wszystko, cała historia. Za góra kilka do kilkunastu lat, musi powstać więcej elektrowni bo po prostu zabraknie prądu dla odbiorców w kraju. A wtedy priorytet pójdzie do firm, nie do społeczeństwa.

Michałek
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:25

"Wszyscy zgadzają się ze sobą, a będzie nadal tak jak jest". Że posłużę się cytatem z klasyki.

Jerzy Lipka
czwartek, 24 czerwca 2021, 13:28

No to do dzieła! czas przestać słuchać lobbystów, a zacząć realizować Polską Rację Stanu, której częścią jest energetyka jądrowa! Panie Premierze! Czy stać pana na odważne decyzje w interesie Polski?

Auslander
środa, 23 czerwca 2021, 10:52

Wreszczcie coś przecież widać jak na dłoni że eko terroryzm jest tylko na rękę Niemcą , aby stały się one centralnym hubem dystrybucji dystrybucji energii w nieważne jakiej postaci. Obu się nie skończyło tylko na deklaracjach i gadanie u niczym .

Sławomir Brodziński
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:02

Obawiam się, że ta inicjatywa poselska przyniesie skutek zbliżony do uchwały w sprawie NSII.

Tweets Energetyka24