Portal o energetyce
Jerzy Buzek otworzy konferencję Power Ring [TRANSMISJA]
Już w najbliższy piątek, 18 grudnia 2015, w Ministerstwie Energii odbędzie się XI międzynarodowa konferencja Power Ring pt. „Perspektywy rozwoju gospodarczego Polski w kontekście wymagań europejskich”. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem sprawuje Społeczna Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju Energetyki, natomiast honorowy Urząd Regulacji Energetyki.
Tegoroczna konferencja zainaugurowana zostanie przez prof. Jerzego Buzka, przewodniczącego Społecznej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Energetyki oraz byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Każda z sesji wydarzenia stanowić będzie dyskusję panelową z udziałem czołowych przedstawicieli środowisk biznesowych, instytucji kształtujących opinię publiczną oraz członków parlamentu.
Od czasu rozpoczęcia ustrojowych i gospodarczych przemian w końcu lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku polska gospodarka znajduje się na ścieżce niskoemisyjnej modernizacji.Do tej pory zaowocowała ona ponad 30% redukcją emisji gazów cieplarnianych z poziomu 564,0 milionów ton CO2 w roku 1988 do 395,6 milionów ton CO2 w roku 2008. Biorąc pod uwagę uwarunkowania zewnętrzne oraz zaangażowanie Polski w politykę Unii Europejskiej, zejście z tej ścieżki jest raczej niemożliwe i dalsza transformacja polskiej gospodarki w kierunku niskoemisyjnym jest nieunikniona.
Unijna polityka energetyczna i klimatyczna stanowi dla Polski ogromne wyzwanie, bowiem istnieje obawa, że koszty wspomnianej transformacji mogą być dla nas zbyt wielkie w stosunku do korzyści, zwłaszcza że dotychczasowe źródła wzrostu ekonomicznego, takie jak relatywnie niskie koszty pracy czy dostępność tanich surowców, ulegają wyczerpaniu.
Potrzebne są rozwiązania systemowe. Przyjmuje się, że jedną z kluczowych dróg wiodących do dotrzymania unijnych zobowiązań przy zachowaniu stabilnej gospodarki będzie rozwój innowacji w energetyce prowadzących do restrukturyzacji przemysłu. To jednak generuje spore wydatki, bowiem zmniejszenie emisji dwutlenku węgla wiąże się ze stosowaniem droższych technologii o wyższych kosztach wytwarzania, które z kolei wymagają większych nakładów inwestycyjnych.Kształtowanie właściwej jakości pracy systemu elektroenergetycznego to również stworzenie warunków do pracy słabo programowalnych odnawialnych źródeł energii elektrycznej (OZE) i powiązanie ich siecią z innymi źródłami o przewidywalnych i stabilnych warunkach pracy. Jednym z elementów takiego systemu to tzw. „sieci inteligentne” (Smart Grids), których działanie polega na zarządzaniu i monitoringu konsumentów w czasie rzeczywistym, bowiem dysponowanie informacjami online o aktualnym stanie daje możliwość szybkiej reakcji. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest rozwój połączeń transgranicznych.
Podczas Power Ringu będzie mowa o potrzebnych inwestycjach, efektywności ich realizacji oraz technologiach wspomagających rozwój i innowacyjność sektora energetycznego, pamiętając przy tym o źródłach finansowania oraz szansach na skuteczną realizację takich projektów. Trzeba podkreślić, że transformacja sektora musi nadążyć za oczekiwaniami rynku – należy nie tylko zaspokoić potrzeby odbiorców w zakresie komfortuprzy zachowaniu relatywnie niskich cen za energię, ale także zapewnić wsparcie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Zobacz także: Konwergencja - przyszłość energetyki?
Zobacz także: CEEP: uczestnicy COP21 sceptyczni wobec unijnej polityki klimatycznej