Janukowycz pośrednikiem w handlu gazem z Rosją. Wielkie zyski w zamian za ustępstwa wobec Kremla

13 grudnia 2013, 14:42

Ukraina przestanie kupować gaz bezpośrednio od Gazpromu. Środowisko skupione wokół ukraińskiego prezydenta uzyska bowiem wpływ na nową spółkę, która będzie pośredniczyła w handlu błękitnym paliwem z Rosjanami. Nowa formuła wzbogaci Janukowycza i jego ludzi- w zamian Kijów odłoży na bliżej nieokreślony czas politykę dywersyfikacji źródeł energii.

 

Naftohaz i Gazprom chcą powrócić do struktury handlu gazem poprzez pośrednika. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść 17 grudnia podczas posiedzenia Ukraińsko- Rosyjskiej Komisji Międzypaństwowej.

Już dziś wiadomo jednak, że zaawansowane rozmowy w tej sprawie są prowadzone przez Rosjan z ludźmi kojarzonymi z interesami prezydenta Wiktora Janukowycza. Chodzi o oligarchę Dmytro Firtasza, właściciela holdingu Ostchem i byłego współudziałowca RusUkrEnergo oraz szefa koncernu Wetek- Siergieja Kurczenkę. Warto w tym kontekście dodać, że w październiku br. 30% rabat na dostawy błękitnego paliwa z Gazpromu otrzymała pierwsza z wspomnianych firm, natomiast druga według doniesień medialnych znad Dniepru wkrótce ją uzyska.

Nowa struktura handlu błękitnym paliwem w oparciu o pośrednika zdominowanego przez ludzi Janukowycza oznacza wielkie zyski finansowe dla prezydenta. Nie trudno wyobrazić sobie czym przyjdzie stronie ukraińskiej zapłacić za taki stan rzeczy Rosjanom. Rezygnację przez Kijów z rewersowych dostaw surowca przez terytorium słowackie należy rozpatrywać w kategoriach zaliczki...

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Andrzej_Antybzdetowski
piątek, 13 grudnia 2013, 18:17

Pytanie tylko skąd wiadomo ? Czy autor tego artykułu towarzyszył osobiście rozmowom Janukowycza z Putinem ? Przydałoby się źródło takich rewelacji !!!!

kaka
piątek, 13 grudnia 2013, 16:46

nie wiem czy sz.p. redaktor Maciążek wie na czym miałby polegać ów rewers ze Słowacji czy po prostu pisze to co mu każą

Tweets Energetyka24