Klimat
Ile świat wyda na transformację energetyczną?
Świat będzie musiał zainwestować do 173 bilionów dolarów w bardziej ekologiczną infrastrukturę energetyczną i dostawy w ciągu najbliższych 30 lat, jeśli chce osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2050 roku, - podał BloombergNEF w swoim raporcie New Energy Outlook 2021.
Jeśli rządy i firmy chcą zobaczyć upragniony zerowy poziom emisji netto do 2050 r., do którego zobowiązały się w ostatnich miesiącach, będą musiały zainwestować od 92 do 173 bilionów dolarów w ciągu najbliższych trzech dekad – szacuje BNEF.
Firma badawcza twierdzi, że transformacja energetyczna, która byłaby zgodna z zerowym poziomem emisji netto w 2050 r., wymagałaby szybkiego zwiększenia inwestycji, dodając, że "droga do zerowego poziomu emisji netto pozostaje jeszcze niepewna".
Według BNEF, świat musi ponad dwukrotnie zwiększyć roczne inwestycje w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Inwestycje te powinny skoczyć z około 1,7 biliona dolarów rocznie obecnie do "gdzieś pomiędzy 3,1 biliona a 5,8 biliona dolarów rocznie średnio w ciągu najbliższych trzech dekad."
BNEF uważa, że ta dekada będzie krytyczna dla ustawienia świata drodze do osiągnięcia celów Porozumienia Paryskiego.
"Nie ma czasu do stracenia. Jeśli świat ma osiągnąć lub zbliżyć się do osiągnięcia zerowej emisji netto do połowy stulecia, to musimy przyspieszyć wdrażanie rozwiązań niskoemisyjnych, którymi dysponujemy w tej dekadzie - oznacza to jeszcze więcej energii wiatrowej, słonecznej, baterii i pojazdów elektrycznych, a także pompy ciepła dla budynków, recykling i większe wykorzystanie energii elektrycznej w przemyśle oraz przekierowanie biopaliw do żeglugi i lotnictwa" - powiedział główny ekonomista BNEF Seb Henbest.
Nakłady inwestycyjne stworzą możliwości dla inwestorów i instytucji finansowych, twierdzi BNEF, ale nie sprecyzował, kto poniesie największe koszty.
Jeśli świat ma zbliżyć się do ograniczenia globalnego ocieplenia do 2 stopni Celsjusza lub poniżej, będzie potrzebował łącznie co najmniej 30-40 bilionów dolarów inwestycji w systemy energetyczne i dekarbonizację gałęzi przemysłu, w których emisje są notorycznie trudne do ograniczenia, takich jak produkcja stali i cementu. Tak Wood Mackenzie szacuje minimalną kwotę inwestycji potrzebnych do wsparcia transformacji energetycznej i aspiracji zerowej emisji netto w coraz większej liczbie krajów.