Portal o energetyce
Huawei zamyka swoje amerykańskie zakłady fotowoltaiki
Chiński koncern Huawei zamknął szybko rozwijający się, ale budzący kontrowersje biznes energii solarnej w Stanach Zjednoczonych - informuje dziennik „Financial Times”. Działalność podmiotu budziła obawy członków Kongresu, zarówno Demokratów jak i Republikanów.
Osoby bliskie sprawie powiedziały "FT", że Huawei zamknął swój amerykański oddział odpowiedzialny za sprzedaż falowników solarnych, które są potrzebne przy przesyle energii z paneli fotowoltaicznych do sieci. Chiński koncern potwierdził, że ograniczył działalność w USA, jednak nie podał żadnych szczegółów.
Jak przypomina "FT" amerykański oddział ds. energii słonecznej rozwijał się bardzo dynamicznie jednak jego działalność została zakwestionowana przez niektórych polityków Kongresu. Zarówno Demokraci jak i Republikanie ostrzegali, że korzystanie ze sprzętu Huawei może pozwolić władzom Chin na ingerencje, a nawet zakłócenie działania amerykańskiej sieci energetycznej. Sprzęt chińskiego koncernu może komunikować się z innymi urządzeniami i przekazywać informacje na temat przechodzącej przez niego energii - tłumaczy brytyjski dziennik.
W połowie maja prezydent Trump podpisał rozporządzenie zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Resort handlu USA wpisał Huawei Technologies i ok. 70-ciu związanych z chińskim koncernem firm na tzw. czarną listę, co oznacza, że firmy będą musiały uzyskać zgodę Waszyngtonu na sprzedaż chińskiemu koncernowi produktów wytworzonych w USA, a także w innych krajach, o ile zawierają one co najmniej 25 proc. amerykańskiego wkładu pod względem wartości rynkowej. Kilka dni później ministerstwo zezwoliło Huawei na kupowanie amerykańskich podzespołów do 19 sierpnia 2019 r., ale tylko w celu serwisowania istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej i aktualizacji oprogramowania dla smartfonów firmy.
Przedstawiciel firmy Huawei powiedział "FT", że "w ostatnich miesiącach koncern musiał dostosować strategię biznesową do nieprzyjaznego klimatu panującego obecnie w Stanach Zjednoczonych".
"Po dokładnej analizie naszej działalności w USA podjęliśmy trudną decyzję o usunięciu kilku pozycji w ramach naszego amerykańskiego przedstawicielstwa" - podkreślił rozmówca "FT". Zaznaczył jednocześnie, że wszystkie gwarancje i obsługa klienta w USA będzie nadal obowiązywać.
Jak przypomina dziennik polityka władz USA wobec Huaweia spotyka się z krytyką niektórych koncernów technologicznych. Google poinformowało administrację Białego Domu, że ich zdaniem smartfony Huawei staną się mniej bezpieczne bez możliwości aktualizacji ich systemu operacyjnego Android.
Tymczasem członkowie Kongresu dążą do wprowadzenia zakazu korzystania ze sprzętu solarnego koncernu Huawei. Odpowiada on za 4 proc. amerykańskiego rynku i ponad 20 proc. światowego.
jw/PAP