Reklama

„(…) premier Szydło uda się do Pragi na szczyt Grupy Wyszehradzkiej, będzie także pani prezydent Republiki Korei. Dyskusje toczyć się będą wokół problemów energetycznych w Europie, a także wokół tego, jak strefa Schengen jest zabezpieczona przed problemem związanym z uchodźcami. Poza tym, to na wniosek prezydent Korei, będą poruszane kwestie współpracy między V4 a Koreą. Ona będzie dotyczyła kwestii kulturalnych, oświatowych, ekonomicznych, gospodarczych” - mówiła Elżbieta Witek. 

Nie jest tajemnicą, że obecnie jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi staje Grupa Wyszehradzka (a na pewno większość jej członków) jest kwestia budowy gazociągu Nord Stream II. W ostatnich dniach ministrowie siedmiu krajów UE (W tym Polski, Słowacji oraz Węgier) wystosowali list do wiceprzewodniczącego KE Maroša Šefčoviča, w którym wyrazili swoje obawy związane z realizacją inwestycji. Domagali się również, aby ten temat został włączony do agendy grudniowego szczytu Rady Europejskiej. Wielce prawdopodobnym jest, że jeszcze w tym tygodniu premierzy V4 skierują podobny list do przewodniczącego RE - Donalda Tuska.

Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy – Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Ideą utworzenia V4 była intensyfikacja współpracy w zakresie budowy demokratycznych struktur państwowych oraz wolnorynkowej gospodarki, a w dalszej perspektywie uczestnictwo w procesie integracji europejskiej. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r.

Zobacz także: Szydło: Polska jest liderem w walce ze zmianami klimatu

Zobacz także: KE potwierdza otrzymanie listu ws. Nord Stream II

Reklama
Reklama

Komentarze